• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Catastrofă liberală: Noul ministru al Agriculturii, de la UDMR?

    Vlad Macovei – Agrointeligența

    Ultimele negocieri pentru împărțirea fotoliilor de miniștri în viitorul Guvern arată, conform surselor mele care au participat astăzi la discuții, că PNL ia în calcul să cedeze postul de la Agricultură către UDMR sau USR-PLUS. Dacă liberalii vor renunța, cele mai mari șanse le are UDMR, conform acelorași surse. Nu am nimic cu UDMR, Tanczos Barna ar fi un ministru foarte bun, un model apropiat de un tehnocrat eficient, la fel cum este și Adrian Pintea, actualul director APIA. Dar aici vorbim despre eșecul catastrofal al celor de PNL, care sacrifică Agricultura pentru alte posturi de ministru, mult mai puțin importante pentru această țară.

    Dacă PNL cedează agricultura, are mari șanse să se bată pentru 10% în 2024. Cu un pic de ajutor, poate ajunge chiar partid neparlamentar. Cine v-a zis că așa scăpați de cartoful fierbinte numit “fermieri”, v-a spus prost! Se va întoarce împotriva voastră înzecit această lașitate!

    Vă meritați soarta, “liberalilor”! V-ați bătut joc anul acesta de încrederea pe care v-au arătat-o cei din sectorul agroalimentar! Oros, Dumitru, Scarlat……(completați voi ce mesaj aveți pentru cei care au condus ministerul în 2020)!

    Te-ar mai putea interesa

    Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă” Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme Dan Corbuț: „Este cel mai secetos an de când fac agricultură. La porumb vor fi zone unde nu se va recolta nimic” Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness

    Ultimele știri

    Rapița se scumpește în Europa, iar România poate profita de tensiunile logistice din Marea Neagră Piața – în favoarea fermierilor! Prețurile DAP la rapiță și floarea-soarelui urcă puternic la Constanța Prognoza meteo până la finalul verii. Unde și cât va ploua în ultimele săptămâni de august Fermierii anunță protest național pe 15 septembrie. Ionică Sterp, APC: „Cu oaia, cu tractorul, cu tot, mergem la București” Cel mai mic preț pentru motorina fermierilor. Payam Akbari, Agricover Commodities: ”Nu putem prognoza ce se va întâmpla în două-trei săptămâni sau o lună”