• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Un tractorist a arat un drum judeţean! „Îl pregătesc pentru semănat!”

    agrointeligenta.ro

    Drum județean arat din greșeală sau neatenție, de către un tractorist ce va fi cercetat de autorități pentru fapta sa și pus să plătească pentru paguba făcută și să repare șoseaua. Sigur, sancțiunile vor fi aplicate numai dacă tractoristul va fi și identificat!

    Un tractorist din Arad, cel mai probabil neatent sau băut, a arat un drum judeţean ce face legătura dintre Lipova şi Șiștarovăț. Plugul tractorului a fost lăsat jos intenţionat sau s-a rupt, astfel că plugul a făcut un crater uriaş pe mijlocul drumului.

    ”DJ 572 Lipova – Sistatovat. Un conducător, de utilaj agricol, a hotărât să-l are. Sper să fie luate măsurile legale, iar faptasul să plătească”, a scris Garofița Scorobete într-o postare în grupul de Facebook – AradTraffic.

    ”Arătura” pe șosea s-a făcut duminică dimineața, pe 20 decembrie, după ce tractoristul a ajuns pe DJ 572, iar din motive încă necunoscute, a lăsat jos plugul tractorului, distrugând astfel asfaltul deja aflat într-o stare degradată, pe o distanţă de câţiva metri.

    Autorităţilor le va fi dificil să îl identifice pe făptașul lucrării de arătură în asfalt. Dacă, totuși, vor reuși, acesta va plăti pentru reparațiile drumului. Dacă tractoristul nu va fi identificat, drumul judeţean va fi reparat în momentul în care va fi reasfaltat în întregime.

    Până atunci, groapa de câţiva metri creată de tractorist va deveni o adevărată capcană pentru şoferi.

    La rândul lor, şoferii din grupul AradTraffic au făcut haz de necaz: ”Mai așteaptă 2 ore că vin să-l ar cu totul și după pregătesc pentru semănat”.


    Te-ar mai putea interesa

    Strugurii cultivați în solar, o cultură de viitor. Ion Păunel: „În România sunt deja 15-20 de hectare” Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false E oficial! Lege nouă pentru motorina din agricultură: fermierii vor cumpăra motorină fără acciză

    Ultimele știri

    Adio export de oi în Algeria? Scandal monstru, acuzații de corupție și arestări în cazul ovinelor cumpărate din România Ce trebuie să știe fermierii despre viitoarea recoltă de porumb: tendințe de preț Vești despre prețul grâului: Cotații mai bune în portul Constanța, Rusia crește exportul, cererea Egiptului scade Piața cerealelor, la zi. Raportul USDA pe iulie – România: 11 milioane de tone de grâu; 3,52 milioane de tone de rapiță Ploi torențiale, rafale de 70 km/h și grindină. România, sub trei avertizări meteo consecutive