• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Au început plățile pentru Măsura 21! APIA: 65.531 de fermieri, autorizați pe primele liste!

    Roxana Dobre -

    A început plata pentru Măsura 21, sprijin achitat fermierilor care au suferit pierderi din cauza pandemiei în sectorul vegetal – legumicultură și pomicultură, dar și în cel de creștere a animalelor – bovine, ovine, caprine.

    Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că marți, 22 decembrie, a dat startul plăților pentru cererile depuse de fermieri în cadrul Măsurii 21 din Programul Național de Dezvoltare Rurală PNDR 2014-2020 – Sprijin temporar cu caracter excepțional acordat fermierilor și IMM-urilor care au fost afectați în mod deosebit de criza COVID, destinată următoarelor sectoare: zootehnic (bovine, ovine și caprine), vegetal (legume-fructe și cartofi), în conformitate cu Nota Autorității de Management pentru PNDR nr. 224935/22.12.2020 privind suplimentarea bugetului alocat de la 150 milioane de euro la  182,5 milioane de euro.

    Peste 122.000 de fermieri au depus cereri pe Măsura 21

    Potrivit APIA, în cadrul măsurii un număr de 122.986 de fermieri au depus cereri de plată. ”Astăzi APIA a demarat plata pentru suma de 101,58 milioane de euro pentru un număr de 65.531 fermieri, respectiv: 23.375 pentru sectorul legume – fructe și cartofi , 24.826 pentru sectorul bovine și 21.616 de fermieri pentru sectorul ovine/caprine”, specifică sursa citată.

    Este în curs de plată și ajutorul de stat pentru fermele de animale afectate de pandemie

    APIA reamintește totodată că, începând cu 14 octombrie și până în prezent, APIA a plătit alte 5 scheme noi de sprijin destinate susținerii fermierilor în contextul pandemiei de COVID-19, având ca sursă de finanțare atât bugetul național, cât și fondurile europene.

    Buget național:



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Avize pentru vânzarea terenurilor agricole, numai cu înregistrarea în Registrul Unic Național Adrian Dumitrică, fermier: Primăria nu-mi înregistrează contractele de arendă pentru că proprietarii figurează cu datorii la impozite Cum a devenit munca unei familii care trăiește din agricultură, bătaia de joc a unui cioban: ”Legea îl apără” Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha Soții Butilă au luat o decizie radicală: ”Vindem ferma și o parte din utilaje pentru a ne acoperi datoriile la inputuri!”

    Ultimele știri

    Șrotul de rapiță, la mare căutare. Sute de mii de tone cumpărate de chinezi Elveția organizează un referendum privind limitarea populației țării la 10 milioane de cetățeni John Deere investește în producția de roboți umanoizi care ar putea înlocui oamenii la munci agricole MADR: Subvenția minimă la APIA – creștere de la 96,39 euro/ha, la 122,27 euro/ha Disperarea unui primar în lupta cu un crescător de vaci. ”Le ține fără apă, înfometate. Nicio amendă nu îl sperie”