• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Florin Cîțu – premier desemnat de președintele Klaus Iohannis să formeze noul Guvern

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Florin Cîțu, desemnat de președintele Klaus Iohannis să formeze noul Guvern! Decizia președintelui vine după ce astăzi, marți – 22 decembrie, au avut loc la Palatul Cotroceni consultări cu liderii coaliției majoritare, precum și cu reprezentanții AUR, cei de la PSD refuzând să meargă la aceste consultări.

    ”Am avut astăzi o nouă rundă de consultări cu formațiunile reprezentative în noul Parlament al României. Săptămâna trecută după prima rundă de consultări am spus că este nevoie de încă câteva zile pentru ca lucrurile să se cristalizeze și s-au cristalizat. Între timp, o coaliție din PNL, USR PLUS și UDMR a fost formalizată și a dovedit deja majoritatea în Parlamentul României și astăzi cu ocazia consultărilor, liderii formațiunilor care formează coaliția de centru dreapta s-au prezentat împreună și au propus un candidat pentru poziția de prim-ministru. Așadar, luând în condiderare toate acestea am decis să-l desemnez pe domnul Flirin Cîțu pentru poziția de prim-ministru”, a declarat președintele Klaus Iohannis.

    Florin Cîțu este propunerea coaliției majoritare formată din PNL, USR PLUS și UDMR.

     

    Te-ar mai putea interesa

    A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă

    Ultimele știri

    Se cultivă sau nu OMG-uri în Ucraina? Răspunsul oficial al reprezentanților sectorului Oierul din Giurgiu care a rămas cu o treime din oi: „Toate legile contra fermierului român să fie abrogate” Fructele și legumele „imperfecte” ajung mai ușor la raft. Ce decizie au luat marile supermarketuri Bayer lansează în România MATENO® DUO, noul erbicid pentru controlul timpuriu al buruienilor din culturile de cereale păioase de toamnă Dosar penal pentru oierul care a călcat o oaie cu mașina și apoi a lovit-o cu picioarele