• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Oros – propus la Agricultură. Lista finală de miniștri pentru Guvernul Cîțu

    agrointeligenta.ro -

    Adrian Oros, propus pentru Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale în Guvernul condus de Florin Cîțu. Partidul Național Liberal a validat lista cu numele propuse pentru portofoliile negociate în cadrul Coaliției care va susține noul Executiv condus de Florin Cîțu și din care vor face parte PNL, USR PLUS și UDMR.

    Procedura pentru învestirea noului Guvern va fi una accelerată, a anunțat președintele PNL în urma votului din interiorul partidului, care a fost luat în cadrul unei ședințe tensionate. Lista de viitori miniștri ai PNL nu a primit susținere din întreg partidul, iar potrivit lui Orban, s-au înregistrat 63 de voturi ”pentru”, 2 voturi ”împotrivă” și 5 abțineri. Potrivit surselor G4Media.ro, au votat împotrivă Ilie Bolojan și Florin Roman și s-au abținut Emil Boc, Cristian Bușoi, Dan Motreanu, Rareș Bogdan și Robert Sighiartău.

    Lista cu miniștrii și programul de guvernare vor fi depuse miercuri dimineață, în jurul orei 8:00, la Parlament, urmând ca tot miercuri să aibă loc audierile în comisiile de specialitate și să fie dat votul de învestitură.

    Liderul PNL Ludovic Orban, a anunţat că miercuri, cel mai probabil, se vor derula procedurile de învestire a noului Guvern.

    Lista finală a miniștrilor propuși în Guvernul condus de premierul desemnat Florin Cîțu

    Numele de miniștri propuși în Guvernul Cîțu de PNL:

    Ministerul Finanțelor – PNL – Alexandru Nazare
    Ministerul Afacerilor Interne – PNL – Lucian Bode
    Ministerul Apărării – PNL – Nicolae Ciucă
    Ministerul Educației – PNL – Sorin Cîmpeanu
    Ministerul Energiei – PNL – Virgil Popescu
    Ministerul Afacerilor Externe – PNL – Bogdan Aurescu
    Ministerul Agriculturii – PNL – Adrian Oros
    Ministerul Muncii – PNL – Raluca Turcan
    Ministerul Culturii – PNL – Bogdan Gheorghiu

    Numele de miniștri propuși în Guvernul Cîțu de USR PLUS:

    Vicepremier – USR Plus – Dan Barna
    Ministerul Justiției – USR Plus – Stelian Ion
    Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului – USR Plus – Claudiu Năsui
    Ministerul Sănătății – USR Plus – Vlad Voiculescu
    Ministerul Fondurilor Europene – USR Plus – Cristian Ghinea
    Ministerul Transporturilor – USR Plus – Cătălin Drulă
    Ministerul Cercetării și Digitalizării – USR Plus – Ciprian Teleman

    Numele de miniștri prropuși în Guvernul Cîțu de UDMR

    Vicepremier – UDMR – Kelemen Hunor
    Ministerul Dezvoltării – UDMR – Attila Cseke
    Ministerul Mediului – UDMR – Barna Tánczos
    Ministerul Tineretului și Sportului – UDMR – Károly Eduárd Novák



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană Creșterea pragului de suprafață pentru subvențiile APIA. Sebastian Cernic: ”Banii să meagă către fermierii care fac valoare adăugată” Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani Prețul grâului și al porumbului – pe roșu. Cotații și noutăți la bursa de cereale Ionică Sterp, APC: Taxele pe care un oier le plătește pentru pășune au ajuns la 1.700 de lei pe hectar

    Ultimele știri

    Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial Bulgaria a început să importe floarea-soarelui din Argentina, la un preț mai mic. Urmează România? Fermierii se luptă cu băltirile. Matei Titianu, LAPAR: 80% din totalul de ploi pe un an a venit în șase luni Cercetătorii din Buzău: Cei care vând semințe străine au salariu 5.000 lei, cercetătorilor cu doctorat li s-a tăiat venitul la 3.593 de lei Cum va fi vremea în luna martie. Graficul temperaturilor și ploilor în prima lună de primăvară