• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Guvernul Cîțu anunță un program pentru achiziția de terenuri agricole și silozuri

    agrointeligenta.ro

    Guvernul Cîțu și-a propus o strategie agricolă care să se concentreze atât pe compensarea deficitului în finanțarea de bază – prin instrumentul subvențiilor directe – și marketizare – prin folosirea instrumentelor dezvoltării regionale – cât și pe tehnologizarea înaltă – prin agricultură inteligentă.

    Programul de guvernare al PNL, UDMR, USR a fost finalizat și făcut public. Cele trei partide vor să se axeze pe redresarea economică a României, și să profite la maximum de banii europeni care vor fi alocați României. Între capitolele documentului, unul este alocat Ministerului Agriculturii și cuprinde măsurile pe care Executivul condus de premierul Florin Cîțu și le asumă să le implementeze până în 2024.

    Unul dintre programele promise fermierilor este Agri-Invest. Despre acesta, se arată că ”va fi unul similar cu IMM Invest, dar dedicat în exclusivitate sectorului agricol”. Astfel, conform documentului, Agri-Invest va presupune:
    • Garanții la împrumuturi cu dobândă garantată 100%;
    • Subvenționarea dobânzilor (≈8 luni+);
    • Perioada de rambursare a creditului până la 10 ani.

    Bugetul alocat acestui program va fi utilizat pentru credite, în vederea dezvoltării de:
    • Depozite de legume-fructe (pentru cooperative);
    • Silozuri;
    • Retehnologizarea industriei alimentare;
    • Achiziție de teren agricol.


    Te-ar mai putea interesa

    MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!” APIA: 14.802 fermieri, la control. Verificări pe terenurile agricole și în adăposturile animalelor Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul”

    Ultimele știri

    ALERTĂ – Zborul MAXIM al dăunătorilor din culturile de porumb a fost atins ! Noul Guvern de la Kiev a reinstaurat Ministerul Agriculturii în Ucraina Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Familia Creițariu duce tradiția mai departe. Povestea de la Cuciulata, Brașov, pentru ”Campioni pe teren” Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces