• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Aviz favorabil primit de Adrian Oros pentru un nou mandat la Ministerul Agriculturii

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Vot favorabil pentru Adrian Oros, ministrul propus în Guvernul Florin Cîțu să își continue mandatul la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR). Miercuri, 23 decembrie, în cadrul maratonului de audieri, miniștrii desemnați pentru a face parte din Executivul Florin Cîțu au trecut, rând pe rând, prin fața Comisiilor de specialitate de la Parlament, pentru un aviz consultativ. În cazul lui Adrian Oros avizul a fost unul favorabil.

    Adrian Oros a obținut de la Comisiile reunite de agricultură din Camera Deputaţilor şi Senat 19 voturi ”pentru”, 12 voturi ”împotrivă” și nicio abținere. Președintele Comisiei pentru agricultură din Camera Deputaților, Adrian Chesnoiu, a explicat că votul PSD este unul împotriva ”ministrului Adrian Oros”, nu împotriva agriculturii românești.

    Noul Guvern, condus de premierul desemnat Florin Cîţu, ar putea fi învestit astăzi, prin votul plenului reunit al Parlamentului, programat să aibă loc de la ora 15.00.


    Te-ar mai putea interesa

    Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă