• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețul grâului la final de an pe bursele internaționale

    agrointeligenta.ro

    Prețul grâului se îndreaptă spre un nou nivel record pentru finele acestui an. Bursele internaționale indică aprecieri importante pentru cereala-vedetă, iar cotațiile au fost în creștere la grâu chiar înainte de Crăciun.

    Preț grâu MATIF: 211,25 euro/tonă

    Prețul grâului MATIF pe bursa Euronext de la Paris a crescut mult înainte de Crăciun. Pe 23 decembrie, în contractele cu livrare în luna martie, prețul grâului s-a majorat cu 1,1 la sută, ajungând la 211,25 euro pe tonă. Acest nivel este cu 12,8% mai ridicat decât prețul pe care grâul îl avea în urmă cu un an, în aceeași perioadă.

    Preț grâul CBoT: 231,39 dolari/tonă

    Pe bursa de la Chicago, prețul grâului CBoT în contractul cu livrare în martie a crescut pe 23 decembrie cu 2,1% până la 231,39 de dolari pe tonă. În raport cu aceeași perioadă a anului trecut, prețul grâului este cu 16,4% mai mare. Mai mult, prețul grâului la momentul actual este cel mai mare din 12 iulie 2019 și până acum.


    Te-ar mai putea interesa

    Controale în gospodării! Infracțiunea sancționată cu 1.200 de lei! Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri! Fermierul George Apostu a trecut la mulsul mecanizat după ce a rămas fără oameni la oi

    Ultimele știri

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Termene la ANAF pentru fermieri în luna iunie. Calendarul obligațiilor fiscale Directorii din subordonate – întâlniri în clădirea Ministerului Agriculturii doar cu programare Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”