• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sprijin direct de la Guvern! 12 milioane de euro pentru 1.000 de ferme și gospodării!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Sprijinul direct pentru circa 1.000 de ferme și gospodării se află printre prioritățile Guvernului propus Florin Cîțu. Conform documentului asumat de noua echipă guvernamentală, Coaliția PNL-USR PLUS-UDMR, se pregătește o finanțare a unei Rețele Nationale de Ferme Pedagogice (1.000 de ferme/gospodării) din bugetul prevăzut la HG nr.640/2017 referitor la măsuri de educație alimentară în școli, ferme și gospodării pedagogice. Buget alocat este de 12 milioane de euro, sumă ce va fi plătită din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR).

    ”Pentru stimularea fermierilor și grupurilor de fermieri din România este nevoie de măsuri de sprijin care să susțină financiar obținerea de produse de calitate și costurile suplimentare pe care aceștia le suportă, precum și pentru promovarea produselor locale”, arată sursa citată.

    Măsurile care sunt promise:


    Te-ar mai putea interesa

    Președintele Nicușor Dan a promulgat legea care elimină plafonarea pentru procesatorii alimentelor de bază Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii” Criză în oierit. Controalele în ferme au scos la iveală o situație fără precedent Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină Minimis pentru cultivatorii de lucernă afectați de situația din oierit: 80 euro pe hectar

    Ultimele știri

    Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație” Adrian Pintea a inaugurat sediul modernizat al APIA Bihor. Investiția, finanțată cu bani din PNRR Tanczos Barna – ministrul Agriculturii cel puțin până la toamnă. Scenarii pentru numirea unui nou Guvern „Ziua Pepenilor” revine la Dăbuleni. Programul complet al ediției din 2 iulie Investiția de 200-300 de euro care ajută fermierii să economisească zeci de mii de euro