• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Din 11 ianuarie, ANAF are acces total la conturile fermierilor persoane fizice și juridice

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Acces ANAF la conturile fermierilor care activează ca persoane fizice și jurifice. Începând de la data de 11 ianuarie, conturile bancare ale persoanelor fizice și firmelor vor fi monitorizate de Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF), totul cu justificarea noilor regulamente europene împotriva finanțării terorismului.

    “Registrul central electronic pentru conturi de plăți și conturi bancare” va fi operat din 11 ianuarie de Agenția Națională de Administrare Fiscală. Toate instituțiile care au conturi financiare pentru persoane fizice și juridice vor fi obligate să trimită Fiscului toate informațiile financiare pe care le au despre firme și cetățeni, potrivit economica.net.

    Totodată, băncile și alte entități care operează conturi financiare vor fi obligate ca în termen de 10 zile de la intrarea în vigoare a Registrului, de pe 11 ianuarie, să dea Fiscului toate datele clienților.

    De supravegherea directă a tranzacțiilor se va ocupa Oficiului Naţional de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor (ONPCSB).

    Prin OUG 111/2020 emisă de Guvernul României în data de 1 iulie 2020, legislația românească va fi aliniată la cea europeană anti-terorism. De asemenea, actul introduce un aspect important, în premieră, definiția românească a unei monede virtuale.

    Conform unui comunicat al ANAF emis în vara anului 2020, în registrul conturilor bancare vor apărea următoarele informații:

    Informațiile din registru vor putea fi accesate inclusiv de autoritățile fiscale locale, dar și de alte autorități publice.

    La informațiile din registru vor avea acces autoritățile publice centrale și locale, în baza unor protocoale încheiate, la cerere, cu ANAF.

    Pe de altă parte, organele de urmărire penală și Oficiul Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor vor avea acces automat.


    Te-ar mai putea interesa

    Șef APIA la MoldAgro Expo 2026: Când intră în conturi banii la subvențiile ANT și SCV Fermierii din zona Moldovei au o nouă bază de cereale unde să își vândă recolta, cu plata la livrare! Plăți în avans pentru fermierii care au depus deja cerere de subvenții la APIA România – Capitala Aberdeen Angus. Începe Forumul care poate schimba complet zootehnia românească! Sute de hectare de viță-de-vie distruse în Vrancea. Ionuț Lazăr, IAA: ”Fenomenul putea fi combătut”

    Ultimele știri

    Plăți APIA duminica! Numărul fermierilor care urmează să primească banii de subvenții în cont O fermă de animale este scoasă cu totul la vânzare din cauza unei datorii la bancă Șeful APIA, Adrian Pintea, a anunțat numărul fermierilor autorizați la plată într-o singură zi Susținem gustul autentic: ”De aici, de aproape. Din Banat” a ajuns la Timișoara! Val de focare de variolă ovină. Mișcarea animalelor, interzisă