• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Guvernul a aprobat prelungirea stării de alertă cu încă 30 de zile

    Roxana Dobre -

    Anunț oficial al Guvernului privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul întregii țări. Cabinetul Florin Cîțu a aprobat prin Hotărâre prelungirea stării de alertă, începând de mâine, miercuri, 13 ianuarie.

    ”Hotărârea privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României începând cu data de 13 ianuarie 2021, precum și stabilirea măsurilor care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 a fost adoptată în forma introdusă pe agenda ședinței de Guvern”, anunță Guvernul într-un comunicat remis către Agrointelingența-AGROINTEL.RO.

    Anterior, Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) a anunțat că a adoptat în ședința de luni, 11 ianuarie, Hotărârea numărul 3 prin care se propune prelungirea stării de alertă începând cu data de 13 ianuarie. Un punct important care a fost menținut este obligativitatea purtării măștii de protecție în spațiile publice, la locul de muncă, în spațiile comerciale, precum și în mijloacele de transport în comun, pentru toate persoanele care au împlinit vârsta de 5 ani.

    Despre regulile impuse pe durata perioadei de alertă citiți aici: CNSU: Starea de alertă – prelungită cu încă 30 de zile, începând cu data de 13 ianuarie



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Analiști: Porumbul va fi mai scump ca grâul în 2026 Lege nouă: Fermierii care au datorii la bugetul local nu vor mai putea lua subvenții de la APIA Prețul laptelui între 1,20 lei pe litru și 2,10 lei/litrul. Daniel Frei, Samus Lact: Supraproducția din Europa se resimte în preț

    Ultimele știri

    Termenul lansat de ministrul Barbu pentru plata subvenției APIA la motorină și a subvenției la energia pentru irigații S-a stabilit: Subvenția APIA pe lucernă, numai pentru fermierii care dețin și animale UE a semnat acordul comercial cu Mercosur. Ursula von der Leyen, CE: ”Ambele părți au de câștigat”