• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Greutățile și bucuriile vieții de mic crescător de vaci în România!

    agrointeligenta.ro -

    O poză cât o mie de cuvinte, o poveste de iarnă dintr-un sat românesc care se transformă! Un tânăr clujean a reușit ca postând o imagine extrem de expresivă să atragă atenția asupra greutăților, dar și bucuriilor vieții de crescător de animale.

    Antoniu Bumb a reușit să stârnească un val de simpatie pentru un crescător de animale pe care l-a suprins în căutarea și în găsirea unui vițel proaspăt fătat în tufiș. Vaca scăpase din neatenția lui Florin, cel în care crescătorul își pusese baza că va sta cu ochii pe vaca ce trebuia să fete în orice clipă.

    ”Am ieșit la plimbare, la 2 minute de Cluj.

    M-am întâlnit cu omul ăsta, își căuta vaca prin tufișuri, se pierduse, de ieri, de restul turmei. Am aflat, în câteva minute, că nu-i cumpără nime’ boul de 700 de kile, că i-a oferit cineva 6 lei pe kil da nu îl dă, că stă singur în „cocioaba aia”, că nu mușcă „deloc” câinele, că toată pășunea pe care își desfășura activitatea e parcelată și cumpărată de „patroni” care vor face vile, de la anul. Și că i s-a pierdut vaca. De fapt îi venise vremea să nască si își găsise loc într-un tufiș.

    Peste 10 minute de la prima întâlnire m-a strigat că a găsit vaca, născuse. De fapt câinele o găsise, vezi in comentarii”, a scris pe Facebook Antoniu Bumb.

    Imaginea crescătorului ducând pe umeri vițeul proaspăt fătat a stâns sute de like-uri și zeci de mesaje, iar cei mai mulți s-au înduioșat de povestea micului fermier pe care au apreciat-o ca fiind una tristă. Antoniu Bumb a revenit și a precizat că în imaginea surprinsă trebuie văzută și bucuria, nu doar necazul.

    ”S-a viralizat postarea mea de ieri cu nenea simpatic și vițica/vițelul proaspăt fătat. Cele mai multe distribuiri au pus accentul pe povestea tristă a văcarului. Un ziar care a preluat poza a zis asta chiar în titlu, că e tristă speța.

    Trebuie să fiu mai atent când postez, să trimit mesaje mai clare. Mie nu mi-a părut trist nici omul și nici povestea lui nu am perceput-o ca fiind tristă. Da, e nasol că o sa vină Clujul peste el și va trebui să se mute. Dar tot în loc cu verdeață va locui. Si e neplăcut că nu poate vinde la un preț bun boul, dar se descurcă el, sunt convins de asta.

    Triști suntem noi că trăim printre betoane și inhalăm noxe, zilnic. El era vesel. Uite, pun o poză în care zâmbește. E vina mea că nu am postat-o pe asta, din prima. Mi-ar fi plăcut să fie preluată povestea văcarului vesel, nu a celui trist”, a precizat Antoniu Bumb.

    Foto: Antoniu Bumb


    Te-ar mai putea interesa

    Ghidul Rabla pentru sobe – publicat! Lista județelor unde se acordă ajutorul de 10.000 lei/gospodărie Cinci creditori în dosarul de faliment al RDF, compania fermierului Florin Deznan. Instanța a admis cererea debitorului Garda de Mediu a amendat cu 15.000 lei un fermier care a fertilizat cu gunoi de grajd

    Ultimele știri

    Plată de 175 euro pe hectar. Cererile se depun la APIA până la 30 mai ANSVSA – veste bună pentru oieri: Exportul de ovine/caprine către țările terțe continuă fără restricții! Exportul de carcasă, liber și în UE! Rabla pentru Tractoare. S-a publicat lista cu cei 126 de dealeri de utilaje validați de AFM!