• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Supremația Transavia pe piața cărnii de pasăre e amenințată: ”Coco Rico”, la un pas să preia Avicola Călărași

    agrointeligenta.ro

    Unul dintre principalii producători de carne de pasăre din ţara noastră, Avicola Buzău va prelua un alt jucător important din aceeaşi industrie, respectiv Avicola Călăraşi, spun surse din piaţăm citate de bursa.ro. Potrivit acestora, compania buzoiană a depus o cerere la Consiliul Concurenţei pentru a aviza această tranzacţie.

    În prezent, principalele companii care activează pe piaţa cărnii de pasăre de la noi sunt Agricola Bacău, Avicola Călăraşi, Grupul Agroli şi Transavia Alba Iulia. În cazul în care preluarea va avea loc şi va avea avizul Consiliului Concurenţei, atunci cota de piaţă a noii entităţi formate va creşte considerabil, având şanse să se apropie de liderul de piaţă, Transavia Alba Iulia.

    Avicola Călăraşi, al cărei acţionar majoritar este compania Nutricom SA Olteniţa (aproximativ 97%), a încheiat anul 2012 cu o pierdere de peste 9 milioane de lei. Potrivit datelor Ministerului de Finanţe, cifra de afaceri a companiei, deţinută de libanezul Daher Hanna, a fost de aproximativ 103 milioane de lei anul trecut. De altfel, anul 2009 a fost ultimul an în care compania a realizat profit, ultimii trei ani fiscali fiind încheiaţi în pierdere.

    Avicola Buzău, al cărei acţionar majoritar (66,8477%) este firma SC Aaylex Trading SRL Bucureşti, a încheiat anul 2012 cu un profit net în valoare de 1,68 milioane de lei, în scădere uşoară faţă de câştigul obţinut în anul precedent, de 1,82 milioane de lei. Raportul companiei transmis Bursei de Valori Bucureşti (BVB) arată că producătorul a înregistrat anul trecut o cifră de afaceri de 116,2 milioane de lei, în creştere cu 21,8 milioane de lei faţă de 2011.

    investitii8Avicola Buzău – cel mai mare exportator 

    Înfiinţată în 1982, compania produce carne de pasăre sub mărcile „Coco Rico” şi „Piu Gusto”, fiind principalul exportator de carne de pasăre din România. În ţara noastră, grupul Aaylex distribuie produsele Coco Rico atât prin magazinele proprii, cât şi în marile lanţuri de magazine. Pe lângă producţia de carne, compania mai deţine şi o fabrică de nutreţuri concentrate, o staţie de incubaţie cu capacitate de 8,4 milioane ouă/an şi o fermă de reproducţie cu o capacitate de 10 milioane ouă/an. Cele cinci ferme au o capacitate totală de aproximativ 7 milioane pui vii/an. Investiţiile din ultimii ani în abatorul companiei clasează unitatea printre primele 10 abatoare din Uniunea Europeană.

    Te-ar mai putea interesa

    Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Baloți de lucernă furați în toiul nopții. Hoții au fost identificați cu ajutorul camerelor video din comună Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș Fermă de 3.600 de hectare din vestul țării – scoasă la vânzare! Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute

    Ultimele știri

    Ministrul Transporturilor despre blocajul cerealelor pe calea ferată: „La mine nu a ajuns o astfel de informație” Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina ANSVSA a confirmat două noi focare de variolă în Constanța. Peste 1.100 de oi în fermele afectate Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness Catalogul zonelor prioritare pentru biodiversitate, contestat de fermieri. Florian Ciolacu, CFRO: „Agricultura are nevoie de reguli previzibile”