• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Garda de Mediu: Arderea frunzelor este interzisă din acest an! Amenzile pot ajunge la 20.000 de lei!

    agrointeligenta.ro

    Arderea frunzelor este interzisă din acest an! Informația este confirmată în mod oficial de Garda de Mediu care, prin Comisariatul Județean Arad, transmite că persoanele care nu se supun Legii compostului, care intră în vigoare din 20 februarie, vor fi sancționate cu amenzi usturătoare.

    În urmă cu câteva zile, Agrointeligența – AGROINTEL.RO publica în premieră informația conform căreia arderea frunzelor și a resturilor vegetale devine contravenție odată cu intrarea în vigoare a Legii 181/2020, adică din 20 februarie. Informația a fost confirmată și oficial de inspetori de la Garda de Mediu.

    ”Arderea frunzelor este interzisă din acest an, iar cei care încalcă noua legislație vor suporta amenzi care pot ajunge până la 20.000 lei în cazul persoanelor juridice. Conform Legii 181/2020 privind gestionarea deşeurilor nepericuloase compostabile, lege cunoscută ca Legea Compostului, frunzele și resturile vegetale trebuie colectate selectiv iar arderea acestora devine contravenție care se pedepsește cu amendă de la 400 lei la 800 lei, pentru persoanele fizice și de la 10.000 lei la 20.000 lei, pentru persoanele juridice”, arată Garda de Mediu Arad care face trimitere la prevederile Legii 181/2020 privind gestionarea deșeurilor nepericuloase compostabile.

    Prevederile legii fac ca arderea frunzelor și a altor resturi vegetale să devină o contravenție care se pedepsește prin lege cu amendă cu amendă de la 400 lei la 800 lei, pentru persoanele fizice, și de la 10.000 lei la 20.000 lei, pentru persoanele juridice.

    Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor prevăzute în Legea compostului se fac de către personalul împuternicit din cadrul Gărzii Naționale de Mediu.

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul” Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Cosmin-Alin Popescu, USV Timișoara: „Am construit un campus la standarde internaționale”. Investiții de zeci de milioane de lei în cercetare, digitalizare și viața studenților

    Ultimele știri

    Taxare inversă pentru tractoare și utilaje agricole! Legea care schimbă piața de tehnică agricolă! Produse de protecție potrivite, livezi îmbelșugate în Dobrogea Focar de pestă porcină africană, în Constanța. Zeci de județe rămân în zona de restricție III „Fără sprijinul european, am închide ferma”. Povestea unei familii care crește peste 250 de vaci Cum va fi vremea în următoarele patru săptămâni. Grafic de temperaturi și precipitații