• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Nou caz de gripă aviară! Restricții impuse pentru crescătorii de animale din zona focarului!

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Un nou caz de gripă aviară descoperit la noi în țară și restricții stricte impuse crescătorilor de animale și fermelor din zona focarului. La fel ca și în primul caz în care s-a confirmat virusul, este vorba de județul Constanța și de păsări sălbatice. Astfel, și de această dată, gripa aviară a fost confirmată tot la lebede găsite moarte în județul Constanța, în zona Capul Turcului din Eforie Sud.

    Reprezentanții Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor ( DSVSA) Constanța au precizat, într-o adresă oficială remisă primăriei orașului Eforie, că probele prelevate de la cadavrele de lebădă au fost examinate la Constanța, prin investigații de Biologie Moleculară, respectiv identificarea genomului virusului influenței aviare prin testul Real Time RT-PCR, cu rezultat pozitiv urmând a fi expediate probe reprezentative la LNR – ISDA București pentru confirmare.

    ”Urmare a confirmării în data de  25.01.2021 a unui nou caz de influență aviară la lebede găsite moarte in zona Digului Capul Turcului din Eforie Sud, județul Constanța, au fost notificate toate structurile implicate, cu aplicarea măsurilor impuse prin Manualul Procedural”, se arată într-un comunicat DSVSA Constanța.

    Potrivit presei locale, au fost luate o serie de măsuri comunitare de combatere a influenței aviare:

    În urmă cu două săptămâni, tot în județul Constanța, dar în zona portului, în Dana 30, au fost descoperite 13 cadavre de lebede, iar în urma analizelor s-a constatat că două dintre ele erau infectate cu gripa aviară.


    Te-ar mai putea interesa

    Cireșe bio gratis pentru cei își culeg singuri fructele. Un pomicultor a lansat o ofertă inedită: „Cât culegeți, împărțim frățește!” MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit Vești despre prețul grâului: Cotații mai bune în portul Constanța, Rusia crește exportul, cererea Egiptului scade Fermierul Constantin Foca din Botoșani – firme în concordat și datorii de milioane de euro. Schema ”Tribunalul”

    Ultimele știri

    Noul Guvern de la Kiev a reinstaurat Ministerul Agriculturii în Ucraina Războiul fructelor: Rusia blochează importurile din Turcia după ce Ankara a oferit garanții de securitate Ucrainei Familia Creițariu duce tradiția mai departe. Povestea de la Cuciulata, Brașov, pentru ”Campioni pe teren” Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate