• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Decizie ANZ pentru toți crescătorii de albine – publicată în Monitorul Oficial!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Hotărâre de Guvern, modificată. Conform unei decizii a Executivului, publicată în Monitorul Oficial, Agenția Națională pentru Zootehnie „Prof. dr. G. K. Constantinescu” (ANZ) are noi atribuții în ceea ce privește sectorul apicol.

    Hotărârea pentru modificarea și completarea Hotărârii Guvernului nr. 1.188/2014 privind organizarea și funcționarea Agenției Naționale pentru Zootehnie „Prof. dr. G. K. Constantinescu” a fost publicată în Monitorul Oficial după ce anterior a fost aprobată de Guvern. În documentul citat sunt noutăți și pentru apicultori, mai exact pentru acei crescători de albine care vor să își autorizeze stupinele de elită.

    Astfel, confort art.4, litera f, în domeniul inspecţiei în zootehnie, Agenţia autorizează stupinele de elită și stupinele de multiplicare, acordă codurile de identificare pentru stupine, acreditează organizații/asociații care întocmesc programe proprii de ameliorare în conformitate cu Programul Național Apicol, înființează și mențin evidențe zootehnice și genealogice la specia albine din rasa Apis Mellifera Carpatica.

    O altă modificare aprobată de Guvern, și publicată în Monitorul Oficial, arată că potrivit domeniului său de activitate, în condiţiile legii, Agenţia monitorizează realizarea obiectivelor programelor de ameliorare aprobate desfășurate de societăți de ameliorare și/sau exploatații de ameliorare recunoscute și ale programelor de ameliorare la specia albine desfășurate de către organizații/asociații acreditate de către Agenție.


    Te-ar mai putea interesa

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori

    Ultimele știri

    Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești S-a deschis „De aici, de aproape. Din Muntenia” – târg cu produse locale românești la Carrefour Băneasa Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații Furtunile pun stăpânire pe țară: Cod Galben de ploi și vijelii în mai multe regiuni