• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Daniel Botănoiu: ”Bugetul este vital pentru sectorul agricol, mai exact mărimea lui”

    Roxana Dobre -

    Fost secretar de stat, mesaj pentru ministrul agriculturii, Adrian Oros. Daniel Botănoiu, cunoscut oficial care a ocupat funcția de secretar de stat în cadrul MADR, atenționează printr-un mesaj postat pe pagina personală de Facebook, că bugetul de stat pentru anul 2021 este vital pentru sectorul dar și mai importantă este mărimea sumelor care vor ajunge la fermieri.

    ”Dle Oros, vă rog să vă treziți! Nu musai din somn, ci din visare! Bugetul este vital pentru sectorul agricol, mai exact mărimea lui. Astăzi, mai mult ca altă dată, este nevoie de finanțare, sectorul agroalimentar românesc are nevoie acută de bani. Trebuie profitat de faptul că nimeni, dar absolut nimeni, nu “se mai uită” la nivelul deficitelor! Dle ministru Oros, nutresc speranța ca discuțiile pe care le purtați la Minister să nu fie practic doar o prelungire a campaniei electorale. Vreau să înțelegeți că un an cu o finanțare redusă înseamnă în realitatea agricolă trei ani pierduți!”, avertizează fostul oficial.

    Acesta subliniază că un program nu “se pune pe picioare” în două luni. ”Ca atare mă îndoiesc că programul extins pentru legumicultura în spații protejate va funcționa, din mai multe considerente tehnice. Apoi, reproducția la porc și pasăre, creșterea ovinelor/caprinelor, bovinelor, piscicultura/acvacultura, apicultura, horticultura, industria alimentară sunt sectoare în suferință, aceasta fiind agravată de decizia dumneavoastră, surprinzătoare de-altfel, de a propune un buget mai mic decât cel din anul anterior. Asta denotă naivitatea și lipsa de cunoaștere a realităților din sectorul agricol. Ne inundă carnea de porc din alte state unde sectoarele sunt susținute financiar, iar dumneavoastră nu numai că nu gândiți programe de susținere, ci mai mult, tăiați din buget! Excelați însă la capitolul “Detașări de personal”, epurare politică în toată regula, deși sunt funcționari publici, cu drepturi stabilite prin lege! Recent, Parlamentul francez a adoptat o lege prin care, “cântatul cocoșului și mirosul de bălegar” sunt considerate parte din patrimoniul rural care evidențiază națiunea, marcându-i specificitatea. Așa cum tot Franța, dar și Germania, Belgia sau Olanda au adoptat utilizarea neonicotinoidelor în sectoarele lor agricole. Vă dau de gândit aceste lucruri?”, mai spune Daniel Botănoiu.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Șeful Comisiei de Agricultură anunță o nouă subvenție de 15 euro și eliminarea impozitelor pentru camioane apicole Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor Specialist: Condiția pentru ca România să aibă cele mai mari producții la hectar din Europa Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei

    Ultimele știri

    Ministrul Agriculturii merge în China: ”Am toată încrederea că vom crește nivelul exporturilor către piața asiatică” Subvenții în conturi până la Paști. Lista plăților APIA așteptate de fermieri înainte de sărbătorile pascale Bugetul MADR pe 2026 – 27,7 miliarde de lei. Banii prevăzuți pentru subvențiile fermierilor și irigații Lege nouă pentru limitarea cumpărării terenurilor de către străini: 30 ha pe firmă, 10 ha pe persoană fizică Frigiderul românilor în sezonul rece: în top, citricele, cartofii și carnea de pui. O analiză Carrefour România și NielsenIQ