• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ministrul Adrian Oros anunță plăți directe pe suprafață și cap de animal de 13,6 miliarde euro!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Ministrul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Adrian Oros, a specificat, într-o intervenție, în cadrul unei dezbateri online, că are așteptări ca banii alocați perioadei 2021 – 2027, care se ridică la  21,5 miliarde de euro,  să fie absorbiți integral.

    Dintre aceștia, pentru plăţi directe pentru suprafeţe sau pentru un număr de animale sunt alocați 13,6 miliarde de euro, pentru măsurile de piaţă sunt 363,5 milioane de euro intervenţii sectoriale şi 6,9 miliarde de euro sunt destinate pentru dezvoltare rurală. La acestea se adaugă facilitatea Nest Generation în valoare de 700 de milioane de euro.

    Totodată, ministrul a menționat că 6 miliarde de euro sunt destinate perioadei de tranziție 2021-2022. Șeful de la Agricultură s-a arătat îngrijorat de bugetul Ministerului Agriculturii și a subliniat că banii trebuie ”drămuiți” cât mai eficient.

    Citiți mai multe pe acest subiect pe FortaPAC.agrointel.ro

    Te-ar mai putea interesa

    APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș APIA a început plata subvenției anuale de 100 de euro pe hectar. Termen final: 31 august Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat!

    Ultimele știri

    Rusia a atacat o navă transportatoare de grâu în Marea Neagră. Un marinar ucrainean a fost ucis Irigațiile s-au oprit în Ialomița după scăderea nivelului Dunării. Fermier: „Acum nu avem apă deloc” Cod roșu în legumicultură: caniculă și prețurile dezastruoase. Ion Păunel: Cerem sprijin pentru pierderi! Agricultură pe Cod roșu de caniculă. ”Nu putem lucra la ce uscătură este acum, se rup efectiv utilajele” Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România