• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cum i-a mințit în față pe fermieri un secretar de stat din Ministerul Agriculturii!

    agrointeligenta.ro -

    Un secretar de stat din Ministerul Agriculturii îi minte în față pe fermieri. O situaţie pe cât de revoltătoare, pe atât de tristă întrucât este vorba despre cel mai tânăr secretar de stat din Ministerul Agriculturii, cel care se prezintă, culmea, că ar fi chiar fermier. George Cățean, a cărui numire a avut loc pe 16 februarie și care s-a pozat de săptămâna trecută ”la muncă” în minister, s-a scuzat în fața fermierilor de la protestul de astăzi că ”este prima lui zi la MADR” și a cerut ca problemele să îi fie transmise…pe e-mail!

    ”E prima zi în care eu sunt la Ministerul Agriculturii”, s-a eschivat George Cățean, încercând să evite de discuția cu fermierii. ”Nu e prima zi, că ați fost și acum 2-3 zile!”, i-au întors-o fermierii prezenți la pichetul organizat de Asociația Forța Fermierilor. De altfel, joia trecută, la prima pichetare, același secretar de stat a trecut nepăsător pe lângă acțiunea de protest, făcându-se că nu vede ”zarva” din fața MADR.

    Când fermierii i-au bătut obrazul tânărului politician că nu vrea să stea la discuții cu fermierii ca să le afle problemele, răspunsul secretarului de stat George Cățean a venit sec: ”Trimiteți-mi pe mail!”.

    Întregul dialog dintre fermieri şi secretarul de stat George Căţean poate fi urmărit aici: https://fb.watch/3PFugABv6b/

    Vineri, pe 19 februarie, același George Cățean se lăuda pe Facebook cu primele zile ”la datorie” în Ministerul Agriculturii.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    O nouă subvenție de la APIA a fost anunțată de Comisia Europeană Două țări europene au suspendat exporturile de motorină către Ucraina Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial Constructorii care se luptă pe contractul de 200 de milioane de euro pentru 23 de kilometri din Canalul Siret-Bărăgan George Simion, AUR, anunț în premieră: ”Vrem Ministerul Agriculturii”

    Ultimele știri

    MADR: Nicio primărie nu poate modifica și condiționa accesul la o schemă de ajutor de minimis! Agra Asigurări – profil de companie: ”Ne mândrim să fim lideri pe piața asigurărilor agricole din România” Producătorii români de flori – sabotați de un mare retailer. Ion Călin: Au pus la ofertă buchetul de trandafiri la 1 leu! 13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat Fermier: M-am trezit cu subvenția APIA tăiată și terenurile trecute la alt beneficiar!