• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Controale în ferme! Crescătorii de animale din 21 de localități – verificați la sânge de DSVSA!

    Ramona Dascălu -

    Amenzi usturătoare pentru crescătorii de animale! Controalele desfășurate în fermele de animale se întețesc pe zi ce trece, iar crescători de animale din zeci de localități sunt luați la bani mărunți de inspectorii sanitari veterinari. De această dată, au avut loc controale ample în județul Gorj, în nu mai puțin de 21 de localități.

    Inspectorii Direcției Sanitare Veterinare Gorj au acordat în urma controalelor pe care le-au desfășurat la nivelul județului Gorj o amendă în valoare de 6.000 de lei proprietarului unei exploatații non-profesionale, pentru nerespectarea restricțiilor de circulație a animalelor. De asemenea, a fost amendat și un centru de prelucare a laptelui pentru starea precară de igienă a spațiului și ustensilelor de lucru.

    ”Am aplicat o amendă de 6.000 lei proprietarului unei exploatații non-profesionale, pentru nerespectarea restricțiilor de circulație a animalelor provenite dintr-o zonă cu pestă porcină africană. De asemenea, 1.200 lei la un centru de prelucrare a laptelui, pentru starea precară de igienă a spațiului și ustensilelor de lucru, constatată la data controlului. Totodată au fost acordate și 5 avertismente”, au transmis reprezentanții DSV Gorj, potrivit  pandurul.ro.

    Controalele efectuate de DSV Gorj au avut loc în localitățile: Arcani, Baia de Fier, Bălănești, Brănești, Ciuperceni, Dănciulești, Dănești, Motru, Novaci, Peștișani, Rovinari, Săcelu, Săulești, Stănești, Stejari, Târgu-Cărbunești, Târgu-Jiu, Telești, Turburea, Turcinești și Vladimir.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Porumbul din Argentina rupe piața! E mai ieftin decât cel din Ucraina cu 15 dolari/t Cultivatorii de sfeclă de zahăr l-au convins pe Florin Barbu să accepte o nouă producție minimă pentru subvenția APIA Apele Române – replică dată lui Gigi Nețoiu: Ferma funcționa fără acte de reglementare, cu risc de inundații Raport ANF: Cereale cu reziduuri de pesticide – rezultatele controalelor Căpșunile, piersicile, merele și perele – fructele la care s-au depistat reziduuri de pesticide peste limita admisă

    Ultimele știri

    Harta zăpezii în România. ANM a anunțat ce se întâmplă cu vremea în următoarele zile Ionică Sterp, APC: Taxele pe care un oier le plătește pentru pășune au ajuns la 1.700 de lei pe hectar Adio subvenții APIA pe persoană fizică? Controale la stâne, amenzi și tăieri de bani Emil Dumitru, MADR: La schema pentru mieluțe, oierii eligibili trebuie să fie într-o formă de organizare, minim PFA După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne