• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Buget 2021. Banii pentru fermieri, la votul final de marți – 2 martie, din Parlament!

    Angelica Lefter -

    S-a decis calendarul dezbaterilor și votului pe Legea bugetului de stat și pe Legea asigurărilor sociale! Este anunțul făcut de președintele Camerei Deputaților, Ludovic Orban (PNL), după ședința Birourilor Permanente Reunite. În cadrul bugetului de stat pe acest an, fermierii au solicitat bugetarea sumelor de la Ministerul Agriculturii cu un miliard de lei, circa 200 de milioane de euro, pentru plata despăgubirilor de secetă la culturile de primăvară, despăgubiri promise de ministrul Agriculturii, Adrian Oros.

    ”Până joi la ora 10.00 se pot depune amendamente, între orele 12.00 și 16.00 joi vor avea loc în paralel comisiile permanente pentru avizarea proiectelor de lege. Comisiile reunite de buget vor începe dezbaterea pe articole după ora 16.00, dup ce primesc avizele. Noi am stabilit ca și termen pentru finalizarea raportului ziua de sâmbătă, ora 14.00. Termenul de depunere a raportului a fost stabilit pentru luni, 1 martie, la ora 10.00. Dezbaterile în plen vor începe luni la ora 16.00, până la finalizare. Am prevăzut ca obiectiv că marți va fi votul final”, a spus Ludovic Orban.

    Programul de dezbatere și adoptare a Proiectului Legii bugetului de stat și a Proiectului Legii bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2021 este următorul:


    Te-ar mai putea interesa

    Preț miere 2025. Prețurile per kilogram oferite apicultorilor de către un centru de colectare După ploi, și probleme! Constatări în teren la fermierii care au culturile asigurate Un german a dat în judecată un parc eolian pentru că infrasunelete emise de turbine i-ar fi îmbolnăvit familia. Ce au decis judecătorii

    Ultimele știri

    Condițiile unui sol sănătos și echilibrat – cheia unor producții constante APIA face lumină în cazul eco-schemei PD-27 pentru bunăstarea vacilor de lapte. Informații pentru toți crescătorii Marcel Sîrghiac a preluat oficial funcția de Președinte al Grupului ALCEDO