• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Dosar penal pentru depozitarea necorespunzătoare a îngrășămintelor chimice!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Tânără fermieră de numai 33 de ani, cercetată de polițiști după ce a fost depistat în urma unor controale cu 14.400 kilograme de îngrăşăminte chimice depozitate necorespunzător. Neregula a fost descoperită în comuna Nicolae Bălcescu, județul Călărași, unde femeia avea depozitate îngrășămintele.

    Administratorul unei societăţi comerciale, care a depozitat în condiţii necorespunzătoare 14.400 kilograme îngrăşăminte chimice, este cercetat penal de poliţişti. La data de 23 februarie, poliţiştii Serviciului Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase Călăraşi au desfăşurat un control pe linia prevenirii şi combaterii infracţiunilor la protecţia mediului.

    Astfel, în urma verificărilor efectuate a fost depistată o femeie în vârstă de 33 de ani, din comuna Nicolae Bălcescu, care ar fi depozitat în condiţii necorespunzătoare 14.400 kg de îngrăşăminte chimice, contrar prevederilor protecţiei mediului, de natură a pune în pericol viaţa şi sănătatea umană, animală sau vegetală. Oamenii legii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de nerespectarea obligaţiei de depozitare a îngrăşămintelor chimice şi produselor de protecţia plantelor numai ambalate şi în locuri protejate.

    Reamintim că potrivit Ordonanței de urgență 195/2005, nesupravegherea și neasigurarea depozitelor de deșeuri și substanțe periculoase, precum și nerespectarea obligației de depozitare a îngrășămintelor chimice și produselor de protecție a plantelor numai ambalate și în locuri protejate constituie infracțiuni și se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă penală de la 65.000 lei la 70.000 lei.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Samson Popescu a început în forță semănatul porumbului. ”Nu facem rabat de la tehnologie” Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Pomicultorii se pregătesc să dea piept cu înghețul târziu. Minimele sunt anunțate în Vinerea Mare Vremea în Săptămâna Mare. ANM: Primele județe unde vremea se răcește și revin precipitațiile Coadă la produsele fermierilor înainte de Paște. Cât costă mielul la piața ”pe roți”, direct de la stână

    Ultimele știri

    Cadastrul apelor – prima bază de date digitală unitară a cursurilor de apă din România Florin Barbu: Guvernul are în pregătire un mecanism să subvenționeze prețul îngrășămintelor Subvenții APIA 2026. Cât plătesc crescătorii de animale pentru adeverința de la medicul veterinar Credite garantate de stat pentru fermieri. Finanțare de 50.000 euro, anunțată de ministrul Barbu Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte”