• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Guvernul României a aprobat subvențiile APIA pentru acest an!

    Roxana Dobre -

    Subvenții pe 2021 de la Agenția de Plăți și Intervenții pentru Agricultură au fost aprobate de Guvernul României. Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) anunță că în ședința Guvernului din data de 24 februarie a fost adoptată Ordonanța de Urgență pentru aprobarea schemelor de plăți și a unor instrumente de garantare care se aplică în agricultură în anii 2021 și 2022.

    ”Având în vedere că perioada reglementată prin OUG nr. 3/2015, respectiv 2015-2020, s-a încheiat la 31 decembrie 2020, este necesară crearea unui cadru juridic la nivel național pentru continuarea efectuării de plăți neîntrerupte către fermieri și alți beneficiari, din fondurile Uniunii Europene, în cuantumul alocat Românie”, se arată într-un comunicat al MADR remis Agrointeligența – AGROINTEL.RO.

    Potrivit sursei citate, actul normativ prevede:

    Conform MADR, impactul bugetar este de aproximativ 3,811 miliarde euro din FEGA și aproximativ 1 miliard euro din FEADR, fonduri alocate României pentru anii 2021 și 2022, sume ce pot fi accesate de circa 800 de mii de beneficiari ai schemelor/măsurilor de sprijin.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei Fermierii care încasează subvenții – obligați să depună la APIA dovezi privind achiziția de inputuri și lucrări în câmp! Cererea de miei a bubuit pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu: ”Cine are miei de vânzare, să țină de preț”

    Ultimele știri

    Agricover – partenerul fermierilor pentru îngrășăminte și motorină la prețuri bune Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Carne de vită din Brazilia, depistată cu hormoni de creștere interziși în UE. O parte din cantitate, deja consumată S-a lansat creditul INSTANT IMM, garantat de stat, pentru achiziția de terenuri, utilaje sau plata furnizorilor