• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Stiripesurse.ro: Oros refuză să publice lista consilierilor personali

    Roxana Dobre -

    Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, ține la ”secret” numele consilierilor personali, cei care îl ajută să ia deciziile pentru soarta fermierilor. Dorel Secară este singurul nume cunoscut fermierilor,  chiar dacă nu apare pe site-ul MADR, datorită aparițiilor publice. În rest șeful de la agricultură nu și-a publicat lista consilierilor personali.

    Potrivit www.stiripesurse.ro, mulți dintre consilierii premierului sau au miniștrilor nu sunt remunerați, dar pot exista probleme de integritate, asta dacă un consilier al unui ministru, de exemplu, are afaceri în domeniul respectiv. Pe cale de consecință, toți consilierii trebuie să își depună declarații de interese, pentru a fi clar în ce zonă se situează. Pe lista publicată de www.stiripesurse.ro, se află și numele ministrului agricultturii, Adrian Oros, care nu a făcută publică identitatea celor care îl consiliează în problemele agriculturii.

    Singurele date disponibile pe site-ul MADR sunt cele cu numele din conducerea instituției:

    Potrivit sursei citate, până acum, doar ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, și-a publicat lista celor 22 de consilieri personali.

    Iată lista miniștrilor care au refuzat să își facă publică lista consilierilor personali:


    Te-ar mai putea interesa

    Avans APIA 2025. Județele unde jumătate dintre fermieri au intrat la plata prima tranșe din subvenții O sticlă specială, de culoare galbenă, face legumele să crească mai mult și mai repede Preț miere 2025. Prețurile per kilogram oferite apicultorilor de către un centru de colectare

    Ultimele știri

    Oierii care au avut variolă în ferme au rămas și fără animale, și fără despăgubiri! Soiul de grâu de la Rodbun care nu se vinde, ci se cumpără! Prețul ouălor a explodat în Europa. Gripa aviară a dus în cap piața produselor avicole