• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Se cere demisia lui Adrian Oros! ”Să plece din funcţie până nu falimentează întregul sector agroalimentar românesc!”

    agrointeligenta.ro -

    Adrian Oros trebuie să plece din această funcţia de ministru al Agriculturii până nu falimentează întregul sector agroalimentar românesc şi până nu transformă producatorii români în săracii Europei, declară Daniel Botănoiu, fost secretar în MADR. Botănoiu îi cere lui Adrian Oros să demisioneze din funcție ”dacă are caracter”.

    Iată integral mesajul pe care Daniel Botănoiu îl transmite în mod public după ultimele acțiuni ale ministrului Adrian Oros:

    ”Ministrul Oros trebuie să plece din această funcţie până nu falimentează întregul sector agroalimentar românesc şi până nu transformă producatorii români în săracii Europei.

    Auzim doar scuze şi motivaţii, constat: un management defectuos, lipsa de viziune, înşelarea producătorilor agricoli, mimarea dialogului, frica de responsabilitate și lipsa politicilor publice, acestea fiind câteva motive pentru care profesorul Oros trebuie să-și dea demisia din funcția de ministru.

    Prin această demisie de onoare, fermierii vor evita pierderile din sectorul agroalimentar greu încercat, iar consumatorii vor avea pe masă produse așa cum își doresc, de calitate, românești și la prețuri corecte. Realitatea este că, în mandatul domniei sale, prețurile aproape s-au dublat la toate produsele!

    În consecință, domnule ministru, vă este mai bine să mergeți în Parlament, nu mai încurcați fermierii și nici nu vă mai amăgiți cum că ați putea fi vreodată un ministru bun!

    Din punctul meu de vedere, un ministru bun este cel care aduce mulți bani, foarte mulți bani în bugetul Ministerului, dar se și asigură că aceștia sunt cheltuiți corect, astfel încât obiectivele să fie atinse!

    DEMISIA arată ca aveți caracter!”


    Te-ar mai putea interesa

    AGROINTERVIU. Cătălin Grigoriu, Moldova Farming: ”Sunt extrem de multe ferme la vânzare. Doar noi am primit oferte să cumpărăm circa 100.000 ha. Insolvențele cresc alarmant la distribuitori” Record mondial stabilit la arătură cu un tractor autonom AgXeed Prețul cireșelor la poarta fermei. Cât costă un kilogram de cireșe direct de la producător

    Ultimele știri

    Ultimele zile de plăți la APIA. Lista completă a subvențiilor ce se achită până la finalul lunii Fluturii care au invadat România atacă culturile de legume și par să fie ”imuni” la insecticidele ”clasice” Florin Barbu a fost validat oficial de PSD pentru Ministerul Agriculturii în Guvernul Bolojan