• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Șef APIA anunță procedura prin care se eliberează adeverința pentru subvențiile din acest an!

    Ramona Dascălu -

    Fermierii, contactați telefonic de primării pentru a obține acordul privind trimiterea adeverinței la APIA! Anul acesta, din cauza situației pandemice, primăriile vor lua legătura directă cu fermierii şi vor transmite ulterior, conform programărilor, centrelor județene ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA)  adeverinţele eliberate pentru întocmirea dosarelor necesare obţinerii subvenţiilor.

    Potrivit directorului APIA Caraş-Severin, Dumitru Stepanescu, în acest an, primăriile vor transmite online către centrele APIA adeverințele fermierilor, nu înainte însă de a avea acordul acestora.

    ”Adeverințele să fie trimise în baza unui grafic transmis de noi către primăriile de pe raza județului nostru, adică primăria va contacta fermierul telefonic, îi va cere acordul în numele lui să trimită adeverința la APIA cu parcelele pe care le are înscrise în Registrul Agricol și tot atunci, prin contactul telefonic cu fermierul dacă are modificări ce trebuie să le aducă în Registrul Agricol, adică a cumpărat și alte parcele, a vândut din parcele, a schimbat cultura pe anumite parcele comunică acest lucru la primării, actualizează poziția din Registrul Agricol și se eliberează adeverința. Adeverința eliberată cu cele patru semnături, care sunt obligatorii, va fi transmisă online la APIA, în baza unui grafic pe care noi îl avem de comun acord cu primăriile. În baza acestor adeverințe, fermierii primesc sumele de bani”, a declarat Dumitru Stepanescu, directorul APIA Caraș-Severin, potrivit radioresita.ro. 

    Dumitru Stepanescu a mai subliniat că, cererile unice de plată se pot depune fără penalizări, la toate centrele APIA, până în 17 mai.

    Amintim fermierilor români că luni, 1 martie, a început campania de primire a cererilor unice de plată pentru anul 2021.

    CITIȚI ȘI Mesajul șefului APIA pentru toți fermierii care vor să încaseze subvenții în acest an! 


    Te-ar mai putea interesa

    S-a aprobat! Fermierii care încasează în acest an despăgubiri de 3.000 euro/hectar! Mesajul transmis agricultorilor de președinta CE, Ursula von der Leyen: ”Aveți dreptul să obțineți un preț corect” Liliana Piron explică cum se va aplica degresivitatea la subvențiile APIA: ”Tot ce depășește 100.000 de euro se va opri la 61.250 de euro”

    Ultimele știri

    CE: România, alocare de 16,5 miliarde de euro în viitoarea PAC pentru subvenții și investiții în ferme Un senator a depus în Parlament un proiect de lege pentru introducerea impozitului pe tonaj Cei mai ieftini peleți. Prețuri pe kilogramul de peleți în această toamnă