• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANZ: Controalele pentru subvenţii se pot face fără ca fermierul să fie anunţat înainte!

    Roxana Dobre -

    Ghidul controalelor pentru subvenții, anunțat oficial de Agenția Națională pentru Zootehnie (ANZ). Potrivit unui pliant de informare postat pe pagina agenției, fermierii sunt anunțați cum se vor desfășura verificările în teren pentru 2021, care sunt obligațiile acestora dar și cele ale funcționarilor care efectuează controlul.

    Agenția Națională pentru Zootehnie (ANZ) — organism delegat pentru efectuarea controlului la fața locului pentru următoarele scheme de plată/ măsuri de sprijin/ajutor: Ajutoare naționale tranzitorii (ANTZ 9) — ovine/caprine;

    Când se realizează controlul în fermele de animale care au crut subvenţii?

    După extragerea eșantionului de control până la data limită a perioadei de reținere a fiecărui an, dar și în afara perioadei de reținere. Perioada de reținere este perioada în care un animal, care face obiectul unei cereri unice de plată – declarația privind sectorul zootehnic, trebuie reținut în exploatația, inclusiv în evidențele acesteia, pentru care sa depus cererea sau în exploatațiile asociațiilor/cooperativelor/ grupurilor de producători, inclusiv în evidențele acestora, în care a fost transferat temporar pentru pășunat, conform art. 2 lit. (s) din OMADR 45/2021.

    Ovine/caprine – 100 de zile, taurine/bubaline – 6 luni de la data limită de depunere fără penalizări a cererilor unice de plată.

    Ce fermieri sunt supuşi unui control la fața locului

    Înștiințarea controlului la fața locului

    Agenţia Naţională pentru Zootehnie poate anunța controlul în ferma de animale cu cel mult 48 de ore înainte de declanșarea controlului propriu-zis. Aceeași autoritate precizează însă că verificarea poate fi făcută fără ca fermierul să fie notificat, adică acel control poate fi efectuat și INOPINAT.

    ANZ atenționează că înainte de depunerea Cererii unice de plată și pe durata perioadei de reținere să vă asiguraţi că:

    Obligațiile solicitantului de sprijin selectat pentru controlul la fața locului:

    Atribuțiile inspectorilor care realizează controlul pe teren:

    Acțiuni impuse de controlul la fața locului:



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne George Simion, AUR, anunț în premieră: ”Vrem Ministerul Agriculturii” Ionică Sterp, APC: Taxele pe care un oier le plătește pentru pășune au ajuns la 1.700 de lei pe hectar Micii fermieri care pierd subvenția din cauza primăriei: ”Se vor număra cererile pe degete” Constructorii care se luptă pe contractul de 200 de milioane de euro pentru 23 de kilometri din Canalul Siret-Bărăgan

    Ultimele știri

    O uriașă fermă de păsări din Polonia va fi preluată de un grup olandez Fermierii francezi vor avea voie să împuște lupi în apărarea animalelor de fermă Acordul UE cu Mercosur a intrat în vigoare, în ciuda opoziției fermierilor: ”Este o veste atât de bună” Dekaflow NS – nutriție lichidă și biostimulare în fiecare picătură Un nou ajutor de minimis, în discuții la MADR