• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețul rapiței – record istoric! Oleaginoasa a atins cel mai mare preț înregistrat vreodată!

    agrointeligenta.ro -

    Prețul rapiței a atins un nou prag istoric, marcând cea mai mare cotație înregistrată vreodată pe bursa de la Paris! La contractele încheiate pentru rapiță luni – 8 martie, prețul rapiței MATIF în contractele cu livrare în mai a crescut cu 1,4 la sută și s-a ridicat la 525,75 de euro pe tonă.

    Nivelul mediu de preț al rapiței este la acest moment cu 37,6% mai mic decât în urmă cu un an.

    Cel mai mare preț înregistrat până acum pentru rapița MATIF a fost atins pe 20 iulie 2021, când oleaginoasa a atins un nivel de 525,25 euro pe tonă.

    În timpul tranzacționării de luni, prețul rapiței a atins vârful de 528,75 de euro pe tonă.

    Pe o altă piață importantă pentru rapiță, cea canadiană, la bursă, cotațiile au ajuns la 828 de dolari canadieni.

    O altă oleaginoasă valoroasă este soia care, pe bursa americană a ajuns la 528,27 de dolari americani pe tonă, o creștere de 62,8% față de acum un an.


    Te-ar mai putea interesa

    Dispare subvenția APIA plătită pe hectar? Calculele care dau peste cap planurile fermierilor De ce nu se pun roșiile lângă castraveți. Vecini compatibili în grădina de legume Mihaela Neagu, Fabrica de zahăr Luduș: Am încheiat cea mai grea campanie de recoltare a sfeclei de zahăr

    Ultimele știri

    Fermierul Neculai Dulceanu renunță la sfecla de zahăr: ”În doi ani avut pierderi de 190.000 de euro” Oierii, decizie tranșantă: Ori plafon de minim 50 de femele la ajutorul de 50 euro/cap, ori NIMIC! Prețurile la îngrășăminte continuă să crească și în februarie. Ureea, vândută cu 530 euro/tonă în Europa