• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Doi tineri din Iaşi au fost condamnaţi la închisoare pentru că au furat crengi de cireș dintr-o livadă!

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Condamnați la închisoare pentru că au rupt crengi uscate dintr-o livadă de cireși! Doi tineri din județul Iași au fost condamnați de judecători la pedepse grele pentru că au furat niște crengi uscate de cireș, dintr-o livadă, pentru că nu aveau lemne de foc. Pe lângă condamnările pe care le-au primit, tinerilor li s-a cerut și despăgubiri în valoare de 16.000 de euro de către proprietarul livezii.

    Valentin Onofrei a fost condamnat la 1 an de închisoare, cu suspendare, pentru furt calificat de către magistrații din cadrul Judecătoriei Hârlău. Pentru celălalt tânăr, Constantin A., minor la data comiterii faptei, judecătorii au dispus măsura educativă neprivativă de libertate a stagiului de formare civică pe o durată de 4 luni pentru furt calificat. Sentința nu este definitivă.

    Cei doi sunt acuzați că au furat crengi din niște cireși. ”În seara zilei de 13 ianuarie 2018, cei doi inculpați, dintre care inculpatul C.A. era minor, au tăiat și sustras crengile a 13 pomi fructiferi dintr-o livadă aparținând persoanei vătămate, aflată în extravilanul satului Hodora”, au afirmat anchetatorii.

    Proprietarul livezii nu s-a mulțumit cu condamnările primite de cei care i-au furat crengile, ci a cerut și despăgubiri de 78.000 lei, echivalentul a aproape 16.000 de euro. Acesta a calculat prejudiciul astfel: 13 pomi x 400 de lei valoare producție anuală, raportat la 15 ani – timpul de înlocuire a pomilor distruși. ”Livada este bine întreținută, lucrările de întreținere sunt efectuate conform tehnologiilor și livada este în stadiu de maximă productivitate, motiv pentru care m-am constituit parte civilă în procesul penal cu suma de 78.000 de lei, reprezentând prejudiciul”, a precizat Mișu P. în fața anchetatorilor, potrivit bzi.ro. 

    Cei doi tineri au fost însă puși să plătească daune proprietarului livezii de 1.105 lei fiecare. ”Instanța admite în parte acțiunea formulată de partea civilă Mișu P. Îi obligă pe inculpații Valentin Onofrei și Constantin A., în solidar, să-i plătească acesteia suma de 2.210 lei (câte 1.105 lei fiecare), reprezentând daune materiale. Îi obligă pe inculpați, în solidar, să îi plătească statului suma de 4.000 de lei, cu titlu de cheltuieli judiciare”, au precizat judecătorii ieșeni.

    Procesul minorului Constantin A., care, acum, are 19 ani, și al lui Valentin Onofrei, în vârstă de 33 de ani, a început pe 16 octombrie 2019. Atunci, procurorii i-au trimis în judecată pentru furt calificat.

    Cei doi tineri, Valentin Onofrei și Constantin A., au recunoscut comiterea faptei și au menționat că au tăiat crengile deoarece nu aveau lemne de foc.

    Te-ar mai putea interesa

    Samsarii de pepeni, lăsați fără marfă și fără mașini. Amenzi de 7.500 de lei Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Primele terenuri care pierd subvențiile APIA din acest an! Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar!

    Ultimele știri

    Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! ANM a extins avertizările: Cod roșu de caniculă și furtuni puternice Un fermier fericit datorită alegerii făcute cu soiul de orz Lidivine, de la Lidea Campionii Europei la miere bio deschid primul showroom în București! Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare”