• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Chesnoiu – invitat în Parlament să dea explicații despre preţurile majorate la produsele alimentare

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, va fi invitat în Parlament, la propunerea USR. Șeful de la agricultură va fi chemat să participe la şedinţa Comisiei de agricultură, din Senat, în luna mai, anunță pe pagina sa senatorul USR Sebastian Cernic, secretar al Comisiei pentru Agricultură din Senat cel care a avut inițiativa de a lansa invitația ministrului.

    Senatorul USR Sebastian Cernic, Secretar al Comisiei pentru Agricultură din Senat a avut inițiativa de a-l invita pe Adrian Chesnoiu la ședința Comisiei

    ”La propunerea mea, în calitate de secretar al Comisiei pentru Agricultură din Senat, ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, va fi invitat să participe la ședința Comisiei, în luna mai. Propunerea a trecut cu majoritate de voturi”, informează senatorul.

    Invitația survine în contextul în care România înregistrează o inflație record, de peste 10%, cu cel mai mare impact asupra prețurilor la produsele alimentare, ca urmare a efectelor războiului din Ucraina, conform acestuia.

    ”Mă aștept ca ministrul Chesnoiu să prezinte în Senat măsurile pe care le-a dispus, pe baza avertismentelor BNR, că inflația va trece de 11% începând cu luna aprilie, prioritățile de acțiune în domeniul agriculturii românești în condițiile războiului din Ucraina – cel mai mare exportator de cereale din Europa – precum și dacă există și care este strategia de comunicare publică a ministerului menită să evite panica inutilă în rândul românilor, extrem de sensibili la valul de intoxicări de presă”, a subliniat Sebastian Cernic.

    Acesta își exprimă speranța ca cererea membrilor Comisiei de Agricultură din Senat să nu fie ignorată de ministrul Adrian Chesnoiu.


    Te-ar mai putea interesa

    Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren”

    Ultimele știri

    Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Lider PNL: Nicolae Istudor este omul PSD pentru păstrarea controlului în sectorul agricol Condiții pentru redeschiderea târgurilor de animale din satele românești Încă un focar de variolă ovină a fost confirmat într-o fermă. Este al treilea din Mureș Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale!