• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ISU: 50 de hectare de porumb – incendiate intenționat!

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Foc pus intenționat! Aproximativ 50 de hectare de mirişte de porumb au fost incendiate, duminică seara, în apropiere de satul tulcean Smârdan, focul fiind provocat intenţionat, a anunţat, luni dimineaţa, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Delta.

    Conform Agerpres, pentru stingerea incendiului au intervenit timp de trei ore şase lucrători ai Secţiei din Măcin care au avut o autospecială de stingere cu apă şi spumă. ”Folosirea intenţionată a sursei de aprindere a fost cauza probabilă de producere a incendiului. Vântul puternic a favorizat dezvoltarea şi propagarea incendiului, dar, din fericire, fără pericol de extindere la alte obiective”, au precizat reprezentanţii ISU Delta.

    Pompierii amintesc că arderea vegetaţiei uscate, a miriştilor şi a resturilor vegetale este strict interzisă dacă nu se impune ca o măsură excepţională în cazuri de carantină fitosanitară, pentru prevenirea răspândirii unor boli sau dăunători specifici. De asemenea, suprafețele incendiate care sunt purtătoare de subvenție, pot suferi reduceri între 5% și 100% din sumele ce trebuie achitate agricultorilor care și-au incendiat terenurile.

    Arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil, precum și a vegetației pajiștilor permanente de către fermieri reprezintă încălcarea angajamentelor asumate la depunerea ce rerilor de plată la APIA, în ceea ce priveşte respectarea normelor de ecocondiționalitate, respectiv a bunelor condiţii agricole şi de mediu care condiționează primirea, totală sau parțială, a sprijinului financiar.

    Pe larg despre penalizările pe care le poate aplica APIA, aici: Subvenții APIA: Fermierii la care se fac tăieri din plățile la hectar pe acest an!

    Te-ar mai putea interesa

    Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români! După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor Fertilizarea cu gunoi de grajd vara. Reguli și termene ce trebuie respectate de fermieri Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme

    Ultimele știri

    Sfaturile unui analist pentru fermierii care se confruntă cu probleme financiare Șeful ANSVSA, mesaj pentru oierii care pregătesc protestul din 15 septembrie: „Vreau să nu mai vândă animale fără certificat” Exporturile de ovine ar putea fi deblocate. Șeful ANSVSA, Alexandru Bociu: „Vom reveni pe podium” Cutremur la DSVSA Brăila! Conducerea, demisă după controlul ANSVSA. Bociu: „Este un hub al samsarilor” Acțiunea care poate bloca activitatea în sectorul de creștere a animalelor!