• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Camioane încărcate cu grâu din rezerva de stat – surprinse în drum spre portul Giurgiulești!

    agrointeligenta.ro

    Grâu scos din rezerva de stat a țării. Fermierii și nu numai fierb la vederea unor imagini revoltătoare în care mai multe camioane sunt încărcate cu 24.000 de tone de grâu din rezerva de stat a Republicii Moldova.

    Camioanele încărcate cu grâu, din rezerva de stat a țării, se îndreaptă spre portul Giurgiulești. Ar fi vorba de 24.000 de tone, care ar urma să fie vândute cu 4.5 lei moldovenești, arată jurnaliștii de la Independent.md.

    “Totul se întâmplă în condițiile unei crize alimentare de proporții în care se află Republica Moldova”, a declarat liderul PDA Vasile Costiuc, care a chemat la fața locului un echipaj al poliției.

    VIDEO: ”Bandiții fură grâul din rezerva de stat 24 de mii de tone. Distribuiți ca să oprim hoția și crima economică”


    Te-ar mai putea interesa

    Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Piața cerealelor, la zi. Grâul DAP Constanța rezistă la 1 leu/kg, prețul florii-soarelui coboară Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii” Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha

    Ultimele știri

    Motorină mai scumpă cu până la 50% în campania agricolă. Recolta, în pericol! Mazărea de toamnă – o cultură bănoasă: peste 5,5 t/ha și prețuri de până la 1,2 lei/kg Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Lege în Parlament pentru creșterea plafonului plăților în numerar la 200.000 de lei România a intrat sub Cod Roșu de caniculă. Județele unde temperaturile vor ajunge la 41°C