• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenția APIA așteptată de fermieri – blocată de un aviz de la Ministerul Justiției

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Subvenția APIA așteptată de fermieri din toate sectoarele agriculturii nu poate intra încă la plată din cauză că îi lipsește o semnătură. Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, a anunțat că pentru ca Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) să poată achita subvenția restantă pentru motorină mai este nevoie de un aviz de la Ministerul Justiției. Abia după primirea acestui aviz, proiectul de hotărâre de guvern cu plafoanele la plată poate intra în ședința de guvern, conform ministrului Agriculturii Adrian Oros.

    ”Actul normativ, Hotărârea de Guvern este pe circuit, mai avem un aviz de la Ministerul Justiției, după care trebuie să intre în prima ședință de guvern, iar apoi, conform acelei Hotărâri de Guvern, să dăm banii oamenilor. Discutăm de 340,5 milioane de lei, atât este suma care este alocată pentru trimestrul I și II. Și mai avem în cont suma pentru trimestrul III, iar la rectificare vom încerca să plătim și pe trimestrul IV, dacă putem”, a declarat, încurcat, Adrian Oros la Agro TV.

    Șeful de la Agricultură a ținut să precizeze că abia acum se plătește subvenția pe motorină pentru trimestrele III și IV de anul trecut și speră ca până la finalul anului să ajungă la fermierii români și banii pe trimestrele I și II din anul în curs.

    ”De fapt, acum plătim trimestrul III și IV 2020, și avem pentru încă un trimestru urmând ca la rectificare să mai primim sume în plus. Am plătit și anul trecut 860 de milioane pentru că am avut restanțe din trimestrul II, III și IV complet și am reușit să plătim pe urmă I și II și acum suntem în plată pentru III și IV și anul acesta vrem să plătim iarăși I și II. Se pare că în ritmul ăsta s-a plătit în ultimii ani, întotdeauna s-au plătit trimestrele III și IV din anul precedent și trimestrele I și II din anul în curs. A fost o decizie de alocare a acestor fonduri în funcție de bugetul pe care l-am avut la dispoziție și pentru motorină am încercat să ne asigurăm că avem pentru trimestrul III și IV, inclusiv pentru trimestrul I avem puși deoparte, în așa fel încât până la sfârșitul anului să plătim I și II”, a mai spus ministrul Adrian Oros.

    Fermierii români au adresat în acest weekend prin intermediul Agrointeligența – AGROINTEL.RO un apel către ministrul Agriculturii Adrian Oros și către Guvernul condus de premierul Florin Cîțu pentru plata în cel mai scurt timp a subvenției pentru motorina utilizată anul trecut în agricultură. 

    Te-ar mai putea interesa

    Fermă de 3.600 de hectare din vestul țării – scoasă la vânzare! Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Micii fermieri care vindeau legume ieftine au fost alungați de autoritățile dintr-un mic oraș Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețul grâului DAP Constanța – de referință. Săptămână încheiată la 211 euro/tonă Seceta devastează porumbul din Franța și Germania: România și Bulgaria, singurele excepții pozitive din UE Noul îngrășământ SEEFCO: doză mai mică la hectar, aceeași cantitate de fosfor pentru culturi Plan comun România-Ucraina pentru creșterea capacității de tranzit a cerealelor ucrainene Forumul de la Neptun: Marile organizații profesionale ale României se reunesc pentru un apel comun către clasa politică!