• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cresc cuantumurile la ANT în acest an? Ce spune ministrul Adrian Oros!

    agrointeligenta.ro

    Ce șanse sunt ca Ajutoarele Naționale Tranzitorii să crească și fermierii să primească mai mulți bani în acest an în cadrul acestor subvenții achitate de la bugetul de stat și pentru la care Guvernul a aplicat tăieri de peste 50%? Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, spune că în cadrul rectificării bugetare – următoarea ar urma să aibă loc la finele lunii iulie sau începutul lunii august, dacă sunt bani la buget, se vor putea suplimenta plafoanele la ANT.

    ”Am fost nevoiți ca la ANT sumele să fie cel puțin până la rectificare, la prima rectificare, să fie mai mici. Nu am vrut să ținem actele normative și am dat drumul actelor normative în așa fel încât dacă vor fi bani la rectificare, dacă vor fi bani, nimeni nu ne oprește să refacem Hotărârile de Guvern și să completăm. Avem un plafon aprobat de Comisie până la care putem plăti scheme de sprijin, aceste ANT-uri. Deocamdată acestea sunt sumele pe care fermierii le cunosc și care au fost diminuate semnificativ”, a declarat la Agro TV ministrul Agriculturii, Adrian Oros.

    Vă reamintim că sumele la ANT sunt la un nivel foarte scăzut în acest an. Astfel, plata la ANT culturi arabile ar urma să fie la 5,96 euro pe hectar, în timp ce la ovine/caprine, ANT va fi de 2,26 euro pe cap de animal. Cea mai mare scădere va fi la specia bovine, unde ANT carne va fi la circa 1 euro, iar pentur lapte, 0,41 eurocenți, echivalentul a 2 lei pe tonă.

    Te-ar mai putea interesa

    Amenzi de 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează ce stocuri au în ferme Presa de la Kiev: Cerealele din Ucraina NU au prioritate în portul Constanța. Unele terminale primesc mai întâi marfa românească Vaci atacate de urs chiar într-o anexă gospodărească. Animalul nu a fost găsit Consiliul Concurenței: Amenzi de 83,2 milioane de lei pentru 21 de companii din agribusiness Mesajul unui mare cumpărător de ovine pentru oierii români!

    Ultimele știri

    Oierul din Giurgiu care a rămas cu o treime din oi: „Toate legile contra fermierului român să fie abrogate” Fructele și legumele „imperfecte” ajung mai ușor la raft. Ce decizie au luat marile supermarketuri Bayer lansează în România MATENO® DUO, noul erbicid pentru controlul timpuriu al buruienilor din culturile de cereale păioase de toamnă Dosar penal pentru oierul care a călcat o oaie cu mașina și apoi a lovit-o cu picioarele Subvenții APIA 2026. Problemele întâmpinate de fermieri în această perioadă: ”Unde am porumb, lor le apare lucernă”