• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Anunț APIA pentru crescătorii de animale care beneficiază de subvenții

    Roxana Dobre -

    Crescătorii de animale primesc de la Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) o informaţie importantă referitoare la accesarea subvențiilor agricole aferente acestui an.

    Începând de luni, 5 aprilie, APIA pune la dispoziție o platformă on-line prin care pot fi transmise către Centrele județene/locale APIA, adeverințele eliberate, la solicitarea fermierului de către Agenția Națională de Zootehnie (ANZ) și/sau asociațiile acreditate pentru înfiinţarea şi menţinerea registrului genealogic al rasei, necesare accesării schemelor de sprijin cuplat în sector zootehnic și Măsurii 10 – Pachet 8 (animale în pericol de abandon) aferente Cererii unice de plată în anul 2021.

    ”Platforma poate fi utilizată atât de către asociațiile acreditate cât și de către ANZ, procedura privind accesul la platforma fiind similară. Fiecare asociație acredită pentru înființarea și menținerea registrului genealogic al rasei, va solicita accesul la platforma on-line printr-o adresă scrisă, însușită sub semnătura președintelui asociației, în vederea alocării de user și parolă. Adresa va cuprinde datele de identificare ale asociației, persoana de contact, precum și specia pentru care aceasta eliberează adeverințe”, se arată într-un comunicat APIA remis Agrointeligența – AGROINTEL.RO.

    Conform sursei citate, solicitările vor fi transmise pe adresa de e-mail: relatii.cu.publicul@apia.org.ro .

    ”APIA va informa astăzi, atât Agenția Națională de Zootehnie cât și asociațiile acreditate, cu privire la instrucțiunile de utilizare ale platformei”, mai precizează APIA.

    Reamintim că pentru anul 2021 campania de depunere a cererii unice este în plină desfășurare iar aceasta se va încheia în data de 17 mai, fără penalizări.


    Te-ar mai putea interesa

    Terenurile unui fermier au fost scoase la vânzare din cauza datoriilor Arenda de 7 tone/ha i-a revoltat pe fermieri. Ion Olteanu: ”N-ai cum! Este împotriva oricărei reguli economice!” Un mic fermier a dat lovitura cu un soi de usturoi pe care îl vinde cu 100 de lei kilogramul

    Ultimele știri

    Vacanța de Sărbători – impact pe piața cerealelor. Prețuri pe tonă înainte de Crăciun Consiliul Concurenței a pornit pe firul cărnii de porc. Cine sau ce limitează accesul la raft al producătorilor români? Ninge de Crăciun și Revelion! Meteorologii au vești bune pentru românii care visau la sărbători cu zăpadă