• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cereale cu otravă – aruncate pe pășunea de la marginea unui sat

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Mai mulți crescători dintr-un sat, la un pas de a rămâne fără animale după ce pe pășunea comunală au fost aruncate cereale cu otravă. Localnicii din satul Drăgoiești, comuna Racovița, județul Timiș, au sesizat autoritățile după ce au observat mai multe grămezi cu grâne otrăvite.

    Sătenii susțin că cel mai probabil cineva a vrut să facă rău și a pus cu intenție otrava pe pășune și cer autorităților să ia de urgență măsuri pentru găsirea celor care au comis această faptă, declarându-se îngroziți de gândul că otrava găsită ar fi putut să le omoare oile și vacile din gospodării.

    Aceștia bănuiesc că totul ar fi plecat de la un conflict care a avut loc între un localnic și funcționari din primăria Racovița, motivul răzbunării fiind retragerea unui drept de concesiune, scrie lugojinfo.ro. 

    La rândul lui, primarul comunei Racovița, Nicolae Negru, s-a declarat surprins că cineva a putut pune otravă pe un teren, cu gândul de a ucide animalele care pasc acolo.

    Edilul susține că doar autoritățile competente – Garda de Mediu sau poliția sunt cele care pot stabili cine a pus otrava pe pășune și speră că vinovatul sau vinovații să fie trași la răspundere.


    Te-ar mai putea interesa

    Au început controale pe terenurile declarate de fermieri pentru subvenții! Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi

    Ultimele știri

    Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Tanczos Barna și Alexandru Bociu – negocieri zilele acestea cu Comisia Europeană pentru deblocarea exporturilor de ovine! Fermierii din 22 de județe – blocați cu laptele și brânza în ferme! Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Florin Barbu a trecut de comisii cu vot PSD și susținere AUR. Companiile care vor pierde subvențiile APIA!