• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Necaz într-o fermă de ovine, înainte de Paște: Zeci de oi – ciopârțite de câinii vagabonzi

    Ramona Dascălu -

    Zeci de oi ciopârțite de câini vagabonzi! Cu nici o lună de zile înainte de Paște, un crescător de oi și-a văzut animalele, atât oi, cât și miei, omorâte de o haită de câini. Nenorocirea s-a întâmplat în noaptea de duminică spre luni, în localitatea Războieni Cetate, din județul Alba.

    În urma prăpădului provocat de câinii vagabonzi, fermierul și-a pierdut nu mai puțin de 16 oi și 18 miei, scrie ziarulunirea.ro.

    Imaginile lăsate de câini în urma lor nici nu pot fi descrise în cuvinte, animalele au fost pur și simplu ciopârțite.

    Crunt este însă că oierul a rămas în mare pagubă, chiar acum după ce animalele au fost scoase din iarnă și ar fi trebuit să valorifice o parte din ele înainte de Paște.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii, cu conturile goale la o săptămână de la autorizarea ANT-urilor. Răspunsul APIA! Olandez cu fermă de 15.000 de hectare în Ucraina: ”Vă rog, opriți rușii din ucis!” Garda de Mediu a amendat cu 15.000 lei un fermier care a fertilizat cu gunoi de grajd

    Ultimele știri

    Mesajul ministrului Florin Barbu cu privire la sămânța tratată cu neonicotinoide – VIDEO Veste excelentă: Toți fermierii care au cerut fonduri pentru investiții în ferme vor primi finanțare din bani europeni Oficial MADR: Tomata 2025 – noile reguli pentru subvenția de 1.500 de euro/1.000 mp de solar sau seră