• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce restricții vor fi de Paște. Anunțul făcut de premierul Florin Cîțu

    Ramona Dascălu -

    Restricții de Paște! Premierul Florin Cîţu a anunţat astăzi, 8 aprilie, că va înainta spre aprobare în şedinţa Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) o serie de propuneri care vizează perioada sărbătorile pascale. Astfel, în ceea ce privește circulaţia pe timpul nopţii, premierul României vrea ca aceasta să fie permisă până la ora 5:00 pentru cei care vor merge la slujba de Paşte.

    O altă măsură care ar putea intra în vigoare de sărbătorile pascale face referire la programul magazinelor, care ar putea rămâne deschise până la ora 20:00, în Vinerea Mare.

    „Propuneri importante pe care le transmit astăzi CNSU:

    În acest moment, în localitățile cu incidență cu peste 4 cazuri la 1.000 de locuitori, restricțiile prevăd că circulația este permisă doar până la ora 22:00, iar magazinele se închid la ora 21:00 în cursul săptămânii şi la 18:00 în zilele de vineri, sâmbătă şi duminică. În UAT-urile cu incidență peste 7,5, circulația e permisă până la ora 20.00, iar magazinele se închid zilnic la ora 18.00.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermă închisă de Garda de Mediu și amendată cu 100.000 lei Plățile APIA, la final. Anunțul ministrului Barbu despre ultimele viramente pentru subvenții Ultimele zile de plăți la APIA. Lista completă a subvențiilor ce se achită până la finalul lunii

    Ultimele știri

    În urma articolului Agrointeligența, Guvernul va amâna obligația micilor fermieri de a trece la e-Factura Un procesator român de lapte a ajutat peste 1.000 de mici fermieri să treacă la e-Factura: ”A înțeles toată lumea” Fermierii sunt în alertă! S-a confirmat primul focar de dermatoză nodulară contagioasă a bovinelor în Franța