• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Creșterea găinilor ouătoare în cuști îmbunătățite, la un pas să fie interzisă în Uniunea Europeană!

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Creșterea găinilor ouătoare în cuști ar putea fi istorie! Asta pentru că peste 1 milion și jumătate de europeni au cerut eliminarea acestora, după ce încă din 2012 a fost interzisă folosirea bateriilor convenționale pentru producția de ouă.

    Problema cuștilor pentru găinile ouătoare urmează să fie dezbătută la nivel european la data de 15 aprilie 2021, iar măsura suspendării cuștilor ar putea fi luată și pentru alte animale, a notat europarlamentarul român Dan Motreanu.

    1,6 milioane de cetățeni europeni vor eliminarea cuștilor pentru găinile ouătoare, spune Dan Motreanu, care anunță că o dezbatere publică cu acest subiect, intitulată „Inițiativa Cetățenilor referitoare la interzicerea cuștilor” urmează să aibă loc pe 15 aprilie.

    ”La 1 ianuarie 2012, Uniunea Europeană a interzis folosirea bateriilor convenționale pentru producția de ouă și a impus utilizarea cuștilor modificate, „îmbunătățite”. PPE susține inițiativa cetățenilor și intenționează să propună interzicerea cuștilor îmbunătățite pentru găinile ouătoare începând cu 2027 și compensarea fermierilor care au făcut investiții în aceste cuști. În același timp, PPE susține și interzicerea importurilor, care nu respectă standardele UE”, precizează Motreanu.

    După audierea publică, Parlamentul va avea o rezoluție privind utilizarea cuștilor și bunăstarea animalelor, suspendarea utilizării acestora vizând și alte animale, nu doar găinile ouătoare, conform aceleiași surse.

    Problema creșterii găinilor pentru ouă în cuști, fie ele și îmbunătățite, există de câțiva ani, mulți dintre consumatori nefiind de acord să cumpere ouă de la găinile stresate. Ei pot face rapid diferența și pot afla imediat dacă găinile au fost crescute în cuști sau nu, în funcție de numerele care apar pe ștampila folosită de producător.

    Fiecare ou are o astfel de ștampilă, iar cele provenite din cuști încep cu cifra 3. Cele ținute în hale la sol cu cifra 2, cele cu acces la aer liber cu cifra 1, iar cele BIO cu cifra 0.

    Cu toate acestea, în produsele procesate nimeni nu va ști, în afară de producător, cum au fost crescute găinile de la care sunt folosite ouăle.

    Te-ar mai putea interesa

    Primar-fermier cu 600 de hectare: a încasat despăgubiri de secetă, apoi a vândut porumbul recoltat! Fermierul Cosmin Micu renunță la floarea-soarelui: „E mai ușor să fac 4 t/ha la rapiță decât 3 t/ha la floare” Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Fermierii își fac propria fabrică de murături pentru a nu mai arunca legumele nevândute Guvernul a aprobat programul prin care românii din Diaspora primesc 200.000 de euro pentru a porni o afacere în România

    Ultimele știri

    ANSVSA a interceptat un nou transport ilegal de ovine. Animalele vor fi eutanasiate Terenuri ce pot concesionate de la ADS pe 49 de ani pentru proiecte de energie verde Forumul de la Neptun. Nicolae Zamfir, Academia Română: ”Redresarea României presupune un proiect național construit pe continuitate, competență și consens” Forumul de la Neptun. Mohammad Murad, despre fermieri și retaileri: „Li se ia comision de 300%, iar profitul se exportă” Usturoiul uriaș care se cultivă aproape singur. Un fermier din Giurgiu a recoltat 400 de kilograme și îl vinde cu 30 de lei kilogramul