• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Oros a anunțat care sunt investițiile pentru care s-au tăiat fondurile UE până în 2023

    agrointeligenta.ro -

    Investiții pentru care s-au tăiat fondurile europene până în 2023. Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, a anunțat în mod oficial că pe perioada de tranziție la noua Politică Agricolă Comună, în cadrul sumăsurilor și măsurilor de finanțare nu se vor mai putea accesa fonduri nerambursabile pentru construcția de pensiuni agroturistice.

    ”Pentru această perioadă scurtă de doi ani nu am pus în măsură construirea de pensiuni pentru că vrem să redefinim zona turistică. Prea multe pensiuni sunt făcute în zona periurbană, prea mulți bani s-au dus în zone care nu au nimic de-a face cu turismul. Și-au făcut case, practic, oamenii în satele din jurul orașelor, și nu au nimic de-a face cu turismul. Va trebui să redesenăm această zonă turistică și din 2023 o să punem iar bani pentru agropensiuni”, a anunțat Adrian Oros în cadrul Conferinței ”Mentalitate antreprenorială pentru dezvoltarea mediului rural”.

    Citiți mai multe pe FortaPAC.agrointel.ro


    Te-ar mai putea interesa

    APIA a anunțat că a finalizat plata avansului. A doua tranșă din subvenții, din 2 decembrie Nu aruncați cojile de portocală! Uite cum le puteți folosi în grădină la viitoarea cultură de legume ANSVSA: Vietnamul a trimis o delegație în România pentru a definitiva acordul de export de carne de pasăre

    Ultimele știri

    Problemele cu cadastrul gratuit au ajuns în Parlament. Vot pentru intabularea terenurilor agricole Ioan Jula, unul dintre pomicultorii care a suferit pierderi uriașe în acest an: ”Când lucrezi și pierzi, apoi baiul e mare” Donații record pentru fermierii ale căror tractoare au fost confiscate în cadrul protestelor