• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Se înmulțesc furturile de dispozitive GPS și instrumente agricole de precizie

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Dispozitivele GPS și instrumentele utilizate în agricultura de precizie au devenit ținta unor valuri de furturi. Echipamentele sunt ușor de sustras, dar și de valorificat ulterior pe piața de second-hand, astfel că hoții dau „atacuri” în țările din vestul Europei, acolo unde deja aproape toate fermele dețin tehnică performantă.

    Un grup de opt români au băgat spaima în fermierii francezi după ce au reușit să fure mai multe dispozitive GPS și instrumente agricole, în valoare de sute de mii de euro.

    Cei opt suspecți, bărbați de origine română, au fost acuzați de 40 de furturi de dispozitive GPS și instrumente agricole din Grand Est, potrivit L’Est Républicain. Prejudiciul cauzat a fost evaluat la 400.000 de euro.

    Se cunoaște faptul că GPS-ul agricol este o investiție costisitoare și destul de ușor de furat. Acestea sunt instrumente importante pentru fermieri, care le permit să semene cu o precizie de zece centimetri sau să optimizeze utilizarea produselor fitosanitare. Din cauza furturilor destul de dese ale acestor dispozitive, a fost înființată chiar și o platformă, Agri Alert 55, pe care victimele pot raporta furtul și pot alerta poliția și colegii.

    Hoții români au fost arestați joi, 8 aprilie 2021, iar sâmbătă – 10 aprilie, au fost puși sub acuzare pentru asociere criminală și furturi prin spargere, intrare prin efracție în depozite de materiale. Toți au fost arestați preventiv.

    Potrivit procurorului de caz, suspecții acționau cel mai adesea noaptea și cunoșteau perfect zona având toate detaliile puse la punct. Bunurile erau furate în scopul revânzării în țările din Europa de Est.

    Forțele de ordine au descoperit, la percheziții, dispozitive GPS, instrumente, unelte și produse fitosanitare.
    Investigațiile au fost efectuate de Oficiul Central pentru combaterea delincvenței și secția de cercetare a jandarmeriei Reims, cu sprijinul Grupului de observare și supraveghere și al filialei GIGN din Reims.

    Te-ar mai putea interesa

    Cosmin-Alin Popescu, USV Timișoara: „Am construit un campus la standarde internaționale”. Investiții de zeci de milioane de lei în cercetare, digitalizare și viața studenților MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Fermierii din Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja pun pepenii din câmp direct pe bandă. Eficiența în câmp, dublată! Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. Prețurile actualizate DAP Constanța: grâu – 219 euro/tonă, rapița – 530 euro/tonă Val de ploi torențiale! ANM avertizează asupra unor acumulări de peste 70 l/mp Fermierii care seamănă rapiță mizează pe Blackjack, un hibrid mereu câștigător Taxare inversă pentru tractoare și utilaje agricole! Legea care schimbă piața de tehnică agricolă! Produse de protecție potrivite, livezi îmbelșugate în Dobrogea