• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Războiul PNL-USRPLUS, faza pe agricultură: Ministrul Ghinea a scos din PNRR finanțarea MADR pentru cele opt depozite regionale

    Vlad Macovei – Agrointeligența

    Ministrul Fondurilor Europene (foto), Cristian Ghinea (USR-PLUS) a intrat în coliziune cu oficialii Ministerului Agriculturii și nu acceptă sub nicio formă finanțarea din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) a celor opt depozite regionale care ar trebui să preia marfa de la producătorii agroalimentari și să o distribuie mai departe către retail, HORECA sau către export. Conform surselor guvernamentale citate, poziția extrem de inflexibilă a lui Ghinea în conflictul menționat a stârnit deja nemulțumire în PNL.

    Proiectul celor opt depozite regionale, care să fie administrate în sistem public-privat, a fost susținut insistent atât de Adrian Oros, ministrul Agriculturii, cât și de secretarul de stat Aurel Simion, ambii membri PNL. În acest moment, potrivit acelorași surse guvernamentale, este așteptată medierea premierului Florin Cîțu, dar și a președintelui PNL, Ludovic Orban, pentru ca acest proiect, extrem de util pentru producătorii agroalimentari, să fie finanțat din banii europeni ai PNRR. Vom reveni cu amănunte!


    Te-ar mai putea interesa

    De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire Subvenții APIA 2026. E oficial: Avans mai mare din plata pe hectar și banii mai devreme în conturi! Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false Canalul Siret–Bărăgan intră în execuție. Contract de 330 milioane de euro pentru primul tronson

    Ultimele știri

    Ce se întâmplă cu exporturile de ovine? Anunțul făcut de Tanczos Barna după întâlnirea cu crescătorii Georgiana Teodorescu, AUR: Agricultura României riscă să piardă circa 5 miliarde de euro din viitoarea PAC 90 de zile pentru plata amenzii, apoi suspendarea permisului. Noile reguli aprobate de Guvern O femeie de 31 de ani a murit în timpul lucrărilor agricole după ce a fost prinsă de freza unui tractor Investiții în procesarea lucernei și îngrășarea taurinelor cu sprijinul LANDE!