• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Aprobarea subvențiilor – AMÂNATĂ! Ședința de Guvern nu se mai ține azi din cauza haosului politic!

    Roxana Dobre -

    Ședința de Guvern în care trebuia să fie aprobate mai multe proiecte care prevedeau plafoanele pentru subvențiile pe hectar din sectorul vegetal și cele pentru animale, amânată din cauza unor neînțelegeri pe scena politică.

    ”Şedinţa de guvern programată pentru miercuri a fost amânată”, potrivit unei informări a Executivului. Şedinţa de astăzi a Guvernului se amână, vom reveni în momentul convocării unei noi şedinţe de guvern”, se arată în informare.

    Miniștrii USR PLUS au refuzat să meargă la ședința de guvern de azi programată la ora 13.00, după ce premierul Florin Cîțu l-a demis pe ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, au declarat surse politice pentru G4Media.ro.

    Conform unei informări a Guvernului, premierul Florin Cîțu va face declarații la Palatul Victoria, începând cu ora 13.00.

    Reuniunea care urma să aibă loc astăzi, urma să ducă la deblocarea la plată a unor scheme solicitate de fermieri în cererea unică de anul trecut, dar și un ajutor de minimis bugetat în acest an. Cele 10 scheme de plată care intră spre aprobare astăzi în ședința de Guvern sunt următoarele:

    • ANT: 5 subvenții la hectar
    • Subvenția mică pentru ovine și Subvenția mică pentru caprine
    • ANT 8 pentru bovine și ANT 7 pentru bovine
    • Ajutorul de minimis pentru usturoi

    Pe larg despre acest subiect citiți aici: Lista cu cele 10 subvenții la aprobare astăzi în Guvern pentru fermieri!


    Te-ar mai putea interesa

    O vacă din Brazilia a stabilit un nou record mondial la producția de lapte: 343 de litri în trei zile Oierul Ioan Suciu: ”Produsele tradiționale nu se negociază! Nu îți convine prețul, nu cumperi” Un fermier britanic a doborât recordul mondial la producția de rapiță cu o recoltă de 7,52 de tone la hectar

    Ultimele știri

    Cât timp pot fi lăsate găinile singure SCDA Lovrin a păstrat prețurile de anul trecut la sămânța de grâu și orz. Soiul Biharia, vedeta comenzilor Decizie Primărie: Circulația căruțelor, interzisă fără „toaletă portabilă” pentru animale