• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • START etapelor regionale ale concursului „Povești cu vinuri românești”!

    agrointeligenta.ro

    Pentru al șaselea an la rând, BASF Agricultural Solutions România susține viticultorii mici și mijlocii organizând concursul național „Povești cu vinuri românești”. Producătorii au astfel șansa să primească recunoaștere din partea experților pentru vinul lor și să câștige premii valoroase, în valoare de câte 5.000 de euro fiecare, care le susțin afacerea.

    Viticultorii din toată țara sunt invitați să se înscrie gratuit în concurs. Condițiile de participare sunt simple: suprafața cultivată cu viță de vie să fie mai mică de 100 de hectare, iar probele de vin roșu, alb sau roze înscrise să nu fie mai vechi de anul 2018.

    Iată programul și etapele regionale de care viticultorii trebuie să țină cont:

    • 10 mai – Moldova – Țifești, Domeniile Panciu, sat Sârbi, județul Vrancea
    • 17 mai – Muntenia și Dobrogea – Tulcea
    • 20 mai – Oltenia – Craiova
    • 27 mai – Transilvania și Banat – Alba-Iulia

    În fiecare etapă regională, juriul format din membri ai Asociației Degustătorilor Autorizați din România desemnează câte 3 vinuri finaliste pentru fiecare categorie (vinuri roșii, albe și roze). În final, 36 de vinuri se califică în marea finală națională, programată pentru 15 iulie, la Constanța.

    Cei 3 mari câștigători din finală vor primi un kit personalizat de dezvoltare a afacerii, în valoare de câte 5.000 de euro fiecare. Aceștia pot alege între un utilaj pentru aplicarea tratamentelor la vița de vie sau un pachet format din produse BASF pentru protecția viței de vie.

    Mai mult, cramele care au trimis probe la concursul de vin intră automat și în Concursul de etichete, care le poate aduce câștigătorilor și alte premii. Acesta se desfășoară exclusiv pe pagina de Facebook BASF Agricultural Solutions, în perioada 3 mai – 14 iulie 2021. Cea mai frumoasă etichetă va fi aleasă prin vot de către fanii paginii Facebook BASF.

    Viticultorii sunt invitați să citească regulamentul și detalii importante despre concurs pe website-ul BASF.


    Te-ar mai putea interesa

    Investiția de 200-300 de euro care ajută fermierii să economisească zeci de mii de euro Pentru ce a luat amendă 5.000 de lei un tânăr de 21 de ani ce conducea tractorul pe un drum public Furtuna a frânt porumbul și floarea-soarelui în ferma lui Matei Titianu: ”Culturile erau irigate, în stadiu avansat de vegetație” Grâul românesc de panificație – producție bună, preț mic. Daniel Radu, fermier: „Este un preț umilitor” Fermierul Marian Popa a recoltat grâul de sămânță: ”Soiurile românești s-au comportat foarte bine!”

    Ultimele știri

    Europarlamentar: Consiliul Concurenței ar trebui să investigheze prețurile la carburanți Romgaz preia Azomureș și intră în producția de îngrășăminte. Decizia acționarilor Greșeli de evitat la grâu, porumb și floarea-soarelui. Lecții din teren APIA a început controalele în fermele care au cerut subvenții pe hectar și animale Fermier: „Am pierdut și 7 litri de lapte pe vacă din cauza căldurii!”. Efectele observate în ferme după canicula extremă