• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sistemul informatic de la APIA va fi folosit și pentru împăduriri

    Ramona Dascălu -

    Sistemul informatic APIA va fi folosit și pentru împăduriri, în sensul identificării terenurilor degradate care se pretează plantărilor forestiere. Informația a fost transmisă în urma unei întâlniri între ministrul Mediului Tánczos Barna și directorul general al APIA Adrian Pintea.

    Ministerul Mediului anunță că ministrul Tánczos Barna și secretarul de stat pentru păduri, Gelu Puiu, s-au întâlnit astăzi, la sediul Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP), cu Adrian Pintea, director general al Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) și cu Cornel Constantin Turcescu, director general adjunct al APIA, pentru stabilirea unei proceduri pentru identificarea terenurilor agricole degradate și neutilizate, pretabile pentru împăduriri.

    Terenuri care se pretează împăduririlor

    ”România are un obiectiv asumat, acela de a crește suprafața de pădure, de a extinde fondul forestier național, care în prezent ocupă circa 28% din suprafața României. Iar cheia pentru a atinge acest obiectiv este, pe de-o parte, identificarea acelor terenuri, din afara fondului forestier, care sunt potrivite pentru a fi împădurite și, pe de altă parte, stimularea proprietarilor pentru a-și împăduri terenurile. Am început deja discuțiile cu MADR pentru eco-schemele și subvențiile care ar putea completa sumele disponibile în PNRR și facilita atingerea obiectivului nostru comun”, a declarat ministrul Tánczos Barna, în cadrul întâlnirii.

    De cealaltă parte, reprezentanții APIA au prezentat situația terenurilor agricole care, din diverse motive, nu mai sunt utilizate pentru agricultură și care reprezintă baza de la care se poate pleca în acest demers de identificare a terenurilor agricole degradate și neutilizate, pretabile pentru împăduriri.

    ”Sistemul informatic performant al celor de la APIA este un instrument care ne va permite să analizăm fiecare parcelă din această categorie. Am început deja discuțiile pentru transferul de know-how către specialiștii noștri”, a explicat ministrul Mediului Tánczos Barna.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    George Simion, AUR, anunț în premieră: ”Vrem Ministerul Agriculturii” Constructorii care se luptă pe contractul de 200 de milioane de euro pentru 23 de kilometri din Canalul Siret-Bărăgan Ionică Sterp, APC: Taxele pe care un oier le plătește pentru pășune au ajuns la 1.700 de lei pe hectar Plata de 100 euro/ha, la APIA. Termene limită, documente obligatorii După Mercosur, fermierii vor fi loviți de acordul cu Australia. Cote uriașe la importurile de carne

    Ultimele știri

    O uriașă fermă de păsări din Polonia va fi preluată de un grup olandez Fermierii francezi vor avea voie să împuște lupi în apărarea animalelor de fermă Acordul UE cu Mercosur a intrat în vigoare, în ciuda opoziției fermierilor: ”Este o veste atât de bună” Dekaflow NS – nutriție lichidă și biostimulare în fiecare picătură Un nou ajutor de minimis, în discuții la MADR