• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ninsoare abundentă la mijloc de aprilie. Traficul rutier – îngreunat de stratul gros de zăpadă

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Ultimele zvâcniri ale iernii pe teritoriul țării noastre nu sunt chiar de neluat în seamă. A nins abundent, astăzi, vineri -16 aprilie, în județul Cluj. Zăpada care s-a depus în strat consistent a făcut ca traficul rutier pe autostrada A3, sectorul Câmpia Turzii- Nădășelu, să se desfășoare cu greutate, potrivit stiripesurse.ro

    Conform Centrului Infotrafic din Inspectoratul General al Poliţiei Române, în jurul prânzului, pe A3 Turda – Borș, pe tronsonul Câmpia Turzii- Nădășelu, între kilometrii 38 și 44, traficul rutier se desfăşura cu greutate din cauza ninsorii abundente. Polițiștii avertizează și că vizibilitatea este, pe alocuri, sub 100 de metri.

    Șoferii sunt sfătuiți de către administratorii drumului, dacă trec prin zonă, să respecte câteva reguli importante.

    ”În afară de reducerea vitezei, mărirea distanţei în mers şi folosirea corespunzătoare a luminilor, în ceea ce priveşte autostrăzile trebuie respectate şi alte reguli specifice: nu opriţi pe benzile de circulaţie şi pe banda de urgenţă, iar în cazul unei pene sau defecţiuni tehnice, porniţi luminile de avarie, echipaţi-vă cu vesta reflectorizantă, scoateţi pasagerii din autovehicul în afara părţii carosabile şi amplasaţi triunghiurile reflectorizante, unul după celălalt, la distanţe mai mari”, spun reprezentanții de la drumuri.

    Cu toate acestea, în prezent nu există nicio avertizare meteorologică în vigoare emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM).


    Te-ar mai putea interesa

    Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma” Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Termen urgent: Fermierii mai au doar patru zile lucrătoare pentru subvenția de 1.500 euro Ministrul Agriculturii a anunțat o nouă condiție obligatorie pentru subvențiile APIA

    Ultimele știri

    Fermierii – cheltuieli uriașe pentru a-și proteja culturile de îngheț: ”Arzi la propriu zeci de mii de euro pe noapte” Fermierii nu mai fac față. Litrul de lapte: 1,5 – 1,6 lei; 1.500 de vaci trimise la abator Fermierii care pierd pășunea dacă nu o curăță și nu aplică o cantitate minimă de îngrășăminte Meteo: Alertă de ploi, lapoviță și ninsoare – extinsă până în Ajunul Paștelui Cât costă carnea de miel românesc și cozonacul la producătorii din Piața Dorobanți