• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA a început plata ANTZ 9 ovine și caprine: 2,25 euro/cap, echivalentul a 10,98 lei/cap

    Roxana Dobre – Agrointeligența

    Plata ANT ovine a fost demarată de către APIA – Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură. Instituția a anunțat în mod oficial că a început autorizarea la plată pentru crescătorii de ovine și de caprine care beneficiază, în baza cererii unice depuse anul trecut, de subvenția ”mică” la ovine. Cuantumul achitat în acest an este de 2,2553 euro pe cap de animal, echivalentul a 10,98 de lei.

    Crescătorii de ovine și de caprine primesc începând de astăzi, luni, 19 aprilie, subvenția pentru Ajutorul Național Tranzitoriu (ANTZ 9), schema decuplată de producţie care are un cuantum de 2,2553 de euro pe cap de animal adică 10,98 de lei.

    Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a anunțat luni, 19 aprilie, printr-un comunicat remis către Agrointeligența-AGROINTEL.RO că plata pentru ANTZ 9 Schema decuplată de producţie în sectorul zootehnic, specia ovine/caprine se achită la un cuantum de 2,2553 de euro pe cap de animal, pentru campania 2020. Conform APIA, banii se achită pentru 8.635.471 de animale care au alocat un plafon de 19.475.763 de euro.

    În anul 2019 oierii au primit un cuantum de 4,7157 de euro pe cap de animal adică 22,397 de lei/cap de animal, astfel că pentru 2020 suma plătită oierilor scade mai mult de jumătate. Reamintim că Agrointeligența-AGROINTEL.RO a anunțat în premieră cuantumul ANTZ 9 pentru oieri, calculat chiar de liderii din oierit pe baza datelor pe care le aveau la momentul articolului.


    Te-ar mai putea interesa

    Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Fermă cu stație antigrindină în curte – lovită puternic de gheață: ”Recolta este distrusă 80-95%” Operațiunea Jupiter: Percheziții în fermele și casele mai multor fermieri! S-au ridicat utilaje și crotalii! Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români

    Ultimele știri

    Parlamentul European a dat undă verde noilor tehnici genomice. Ce înseamnă pentru fermieri ”O surpriză pentru toată lumea”. Tanczos Barna, ironic cu privire la licitația pentru softul APIA Cum să ai o campanie de recoltare fără pierderi în 2026: Avantajul transportului de cereale cu semiremorci tip siloz Cercetare și modernizare în pastoralismul montan: ICDM Cristian îmbină pășunatul tradițional de la Păltiniș cu tehnologii avansate pe loturile experimentale Avans APIA 2026: Plățile – din luna septembrie. Fermierii, banii mai repede în conturi!