• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Prețurile la cereale, în creștere. Porumbul a ajuns la cea mai mare valoare din ultimii 8 ani

    Angelica Lefter – Agrointeligența

    Prețul porumbului atinge un nou record. La momentul de față preţul porumbului a atins cea mai mare valoare din ultimii 8 ani dn cauza vremii nefavorabile și a revenirii economiei mondiale, potrivit Bloomberg.

    Cotaţiile futures (de vânzare-cumpărare) la porumb au înregistrat cea mai mare creştere permisă într-o singură zi la bursa de cereale din Chicago.

    Contractul cu livrare în luna iulie a crescut cu 4,1%, până la 6,315 dolari per bushel, (bushel este o unitate de volum obișnuită imperială și americană bazată pe o măsură anterioară a capacității uscate, 1 US bushel = 35.239072 liters)
    cel mai ridicat nivel după mai 2013. Și grâul s-a apreciat, contractul de referinţă apreciindu-se cu 5,3%, până la 7,105 dolari per bushel, cel mai mare preţ din ultimii 7 ani.

    Totodată, la soia boabe, contractul de referinţă a trecut de 15 dolari per bushel pentru prima dată după 2017.

    Se preconizează producții insuficiente de cereale şi oleagionase în unele zone, din cauza frigului și a secetei, de aceea nevoile Chinei și cererea de biocombustibili nu vor fi satisfăcute.

    ”Ştim că acum există o cerere mondială enormă pentru cerealele folosite ca nutreţ și oamenii se întreabă ce se va întâmpla dacă recolta Braziliei nu se va ridica la înălţimea aşteptărilor. Fiecare zi fără ploi abundente duce la diminuarea producţiei estimate”, a declarat Joe Nussmeier, broker la compania americană Frontier Futures.

    De asemenea, fermierii din Statele Unite au încetinit însămânţările din cauza temperaturilor scăzute și este probabil să fie afectate și culturile de grâu. Cea de-a doua recoltă de porumb a Braziliei suferă de pe urma secetei.

    În urma creșterii cotațiilor futures la porumb, se mărește și atractivitatea grâului de a fi folosit ca nutreţ pentru hrana vitelor, maii ales că fermierii amână să îşi vândă porumbul pentru a profita de urcările viitoare de preţ.

    ”În momentul de faţă porumbul se termină şi cea mai ieftină alternativă este grâul. Acesta înregistrează creşteri semnificative”, a spus Joe Nussmeier.

    Se estimează de către departamentul american al Agriculturii că vor fi importate 28 de milioane de tone de porumb de către China în sezonul 2020-2021. În 2022 achiziţiile ar putea scădea până la 15 milioane de tone. Acest lucru înseamnă dublul cotei stabilite de Organizaţia Mondială a Comerţului, care permite firmelor din China să importe porumb la taxe mai mici.

    Te-ar mai putea interesa

    Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști ANM anunță două zile cu furtuni și vijelii. Cod galben pentru mai multe județe din țară Avans APIA 2026. Prima tranșă din subvenții – mai devreme, plată mai mare pe hectar! Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție

    Ultimele știri

    Fermierul Ciprian Olteanu face un nou pas pentru integrarea producției de cereale: ferma de găini ouătoare Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! Prăpastia dintre costuri și prețul grâului în Serbia: doar fermierul cu 7 tone/ha iese pe zero România, abia pe locul 6 în topul exportatorilor de grâu din UE. Valul mare de cereale abia urmează Piața cerealelor, la zi. Bursa MATIF corectează cotațiile, România rezistă, iar Ucraina se apropie de o nouă criză