• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Plata subvențiilor APIA către fermieri – discuții de ultimă oră!

    agrointeligenta.ro

    Discuții de ultimă oră privind plata finală a subvențiilor agricole. Ministrul Adrian Oros a participat astăzi, 26 aprilie 2021, alături de Directorul general APIA, Adrian Pintea, la o videoconferință cu directorii executivi ai tuturor centrelor județene ale Agenției și cu personalul implicat direct în procesul de primire a cererilor unice de plată.

    Principalele teme de discuție au vizat:
    – stadiul depunerii cererilor de către fermieri în cadrul Campaniei 2021;
    – analiza gradului de depunere al cererilor la nivelul fiecărui județ comparativ cu graficul prognozat;
    – situația autorizării la plată a Ajutoarelor Naționale Tranzitorii (ANT-uri), sector vegetal și zootehnic, aferente Campaniei 2020 demarate la data de 19 aprilie 2021;
    – situația plăților totale efectuate de APIA în Campania 2020 la nivel de centru județean.

    În încheiere, ministrul și-a arătat susținerea pentru derularea în bune condiții a tuturor etapelor Campaniei 2021 și a profitat de ocazie pentru a transmite întregii echipe APIA toate gândurile bune pentru sărbătorile pascale care se apropie.

    ”Reamintim că la data de 1 martie APIA a dat startul Campaniei 2021 de primire a cererilor unice de plată și, în conformitate cu prevederile OMADR nr. 46/01.03.2021 privind aprobarea formularului-tip al cererii unice de plată pentru anul 2021, Campania se va încheia la data de 17 mai 2021”, se arată în comunicarea MADR.


    Te-ar mai putea interesa

    Dosar DNA în apicultură: Fonduri pentru tineri fermieri, obținute cu acte false Greșeli de evitat la grâu, porumb și floarea-soarelui. Lecții din teren Marsat achiziționează cereale, rapiță și mazăre de la fermieri. Prețurile oferite la cele 6 centre de achiziție De ce cad prunele verzi din pom: cauze, tratamente, prevenire E oficial! Lege nouă pentru motorina din agricultură: fermierii vor cumpăra motorină fără acciză

    Ultimele știri

    Ce se întâmplă cu exporturile de ovine? Anunțul făcut de Tanczos Barna după întâlnirea cu crescătorii Georgiana Teodorescu, AUR: Agricultura României riscă să piardă circa 5 miliarde de euro din viitoarea PAC 90 de zile pentru plata amenzii, apoi suspendarea permisului. Noile reguli aprobate de Guvern O femeie de 31 de ani a murit în timpul lucrărilor agricole după ce a fost prinsă de freza unui tractor Investiții în procesarea lucernei și îngrășarea taurinelor cu sprijinul LANDE!