• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Parlamentul European a votat pentru o nouă legislație a protecției solului

    Ramona Dascălu -

    Parlamentul European – vot pentru crearea unui cadru legislativ pentru protecția solului! Europarlamentarul român Dan Motreanu dezvăluie într-o postare pe pagina sa de Facebook că Parlamentul European a susținut categoric rezoluția prin care a solicitat Comisiei Europene să propună legislație și fonduri suplimentare pentru protecția solului în UE.

    ”Plenul reunit al Parlamentului European a votat cu 605 voturi pentru, 55 voturi împotrivă și 41 de abțineri propunerea de rezoluție a Comisiei pentru mediu, sănătate publică și siguranță alimentară (ENVI) prin care am solicitat Comisiei Europene să elaboreze un cadru legislativ ambițios pentru protecția și promovarea utilizării durabile a solului în toate statele UE. Noua legislație va trebui să țină cont de amenințările importante la adresa solului, precum deșertificarea și salinizarea, practicile agricole nesustenabile, pierderea materiei organice, gestionarea defectuoasă, abandonarea terenurilor, precum și contaminarea și pierderea biodiversității”, a arătat Dan Motreanu.

    Noua legislație va cuprinde măsuri de sprijin și stimulente financiare suplimentare pentru fermieri

    Europarlamentarul român susține că noua legislație va cuprinde pe lângă criterii pentru evaluarea calității solului, obiective de refacere, măsuri de monitorizare și raportare, schimb de bune practici și măsuri de sprijin și stimulente financiare suplimentare pentru fermierii care protejează solurile și terenurile.

    ”În plus, noul cadrul legislativ va trebui să respecte principiul subsidiarității și drepturile de proprietate și să includă criterii pentru evaluarea calității solului, obiective de refacere, măsuri de monitorizare și raportare, schimbul de bune practici și formare pentru agricultori, precum și măsuri de sprijin și stimulente financiare suplimentare pentru ca proprietarii să protejeze solurile și terenurile. Rezoluția vine în urma faptului că măsurile existente atât la nivelul UE cât și la nivelul statelor membre s-au dovedit a fi insuficiente pentru protejarea solurilor în ultimii ani, iar în ciuda faptului că există o Strategie tematică UE privind solul, degradarea terenurilor a continuat în întreaga UE, pierderile fiind estimate la 50 miliarde euro pe an. De asemenea, fără un cadru legal ferm și finanțare adecvată pentru dezvoltarea sistemelor de irigații în statele membre, UE riscă să nu își atingă obiectivul asumat în ceea ce privește combaterea deșertificării, fenomen în continuă creștere ce afectează peste 13 țări UE, printre care și România”, a declarat europarlamentarul Dan Motreanu.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE Banii pentru subvenția așteptată de fermieri – aprobați de Guvern! Plata în conturi, prin APIA! Vremea de Florii şi Paşti 2026. Prognoza meteo pentru perioada sărbătorilor pascale Subvenții APIA pe pășune 2026 – acte necesare. Cine are dreptul la plata pe hectar – crescătorul sau asociația? Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea

    Ultimele știri

    Viticultorul Békési Csaba Lajos a fost numit președinte al ANPC Document oficial! Decizia Guvernului cu impact direct pentru fermierii care cultivă rapiță Subvenții APIA 2026 – prezența fermierului la control este obligatorie sau nu? Controale ANF în forță la salata, spanacul și ceapa verde vândute în piețe și supermarketuri Azomureș a cerut Primăriei Târgu Mureș să nu aplice combinatului impozit majorat pe clădiri